Mieszkania z drugiej ręki tanieją

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 21-02-2012, 00:00

W styczniu o prawie 1 proc. spadły ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego. Największe przeceny są w Szczecinie i Gdyni.

Oczekiwane przez sprzedających ceny mieszkań w Szczecinie i Gdyni były o 1,4 proc. niższe niż w grudniu 2011 r. O ponad 1 proc. tańsze były lokale w Łodzi i Białymstoku. Z kolei w Olsztynie, Opolu i Katowicach od listopada 2011 r. ceny nieznacznie, ale systematycznie rosną.

— Warto zwrócić uwagę na znaczny wzrost liczby ofert sprzedaży. W całym kraju było ich o 15 proc. więcej. W Warszawie w styczniu wystawiono na sprzedaż o 10 proc. mieszkań więcej niż w grudniu, w Krakowie i Wrocławiu aż o 18 proc. więcej. Nie jest to dobra wiadomość dla sprzedających, ponieważ wzrost podaży przy ograniczonym popycie będzie prowadził do dalszych spadków cen — prognozuje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Nawet poszukujący stosunkowo taniego lokum mieli w styczniu szansę znaleźć interesujące oferty. Jedynie w Warszawie niecałe 4 proc. mieszkań wystawionych na sprzedaż kosztuje mniej niż 6 tys. zł/mkw.

Ale już w Poznaniu odsetek lokali w tej cenie wynosi 67,7 proc., w Gdańsku 60,7 proc., we Wrocławiu 42 proc., a w Krakowie 26 proc. Spadły także ceny transakcyjne mieszkań sprzedawanych na rynku wtórnym.

Obniżki odnotowano m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdyni i Łodzi. W tych miastach transakcje zawierano o 7-48 zł/mkw. taniej.

— Wyjątkiem na mieszkaniowej mapie Polski jest Gdańsk, gdzie kupujący postawili na mieszkania nieco droższe niż w grudniu, co widać po wzroście średniej ceny transakcyjnej o 2,1 proc. do 5388 zł/mkw. — zauważa Marcin Jańczuk z Metrohouse & Partnerzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane