Mieszkanie montera może być kosztem

Magdalena Matusik
opublikowano: 25-10-2005, 00:00

Wydatek na mieszkanie dla pracownika to uzasadniony koszt uzyskania przychodu.

Jeśli pracodawca chce przekonać do pracy w swojej firmie wysokiej klasy specjalistę, niezłym sposobem jest zapewnienie mu mieszkania. Rzecz jasna, tylko wtedy gdy fachowiec mieszka w innej miejscowości lub gdy charakter jego pracy wymaga dłuższego pobytu poza miejscem zamieszkania.

— Jeśli inwestujemy w szkolenia pracownika, a musimy go przenieść do innego miasta, dofinansowujemy jego zakwaterowanie. Chcemy mu w ten sposób zrekompensować koszty tej niedogodności — mówi Małgorzata Myszka, dyrektor personalny firmy Siemens.

Jeżeli na przykład musimy wysłać wykwalifikowanego montera, by wykonywał przyjęte przez firmę zamówienie w drugim końcu Polski, to też możemy mu tam zapewnić mieszkanie. Aby operacja się opłacała, pracodawca powinien kwotę czynszu wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Jak to zrobić, aby fiskus tego nie zakwestionował?

Przepis daje swobodę

Grunt, żeby udowodnić związek między wydatkami a przychodami firmy. Oto przykładowo wykładnia I Urzędu Skarbowego w Białymstoku w podobnej kwestii: „Ustawa nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Dlatego przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą”.

Osią sporów z fiskusem będzie ewentualnie to, czy wydatki związane z najmem mieszkania dla pracownika poniesiono w celu osiągnięcia przychodów.

Pracownik zapłaci PIT?

Pracodawca chce, by mieszkający poza miejscem siedziby firmy administrator systemu był, w razie potrzeby, łatwiejszy do ściągnięcia. Rozważa, czy wypłacić mu dodatkowe paręset złotych, aby ten samodzielnie opłacał czynsz i inne koszty związane z najmem (dodatek mieszkaniowy), czy też raczej wynająć mu mieszkanie na koszt firmy. W pierwszym wypadku takie świadczenie powiększy przychody pracownika podlegające opodatkowaniu PIT.

Według Aldony Leszczyńskiej, doradcy podatkowego z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, w obu przypadkach wydatki poniesione przez pracodawcę mogą stanowić koszt uzyskania przezeń przychodu. Jest jednak warunek — pracodawcę z pracownikiem musi wiązać umowa (np. o pracę), która przewiduje zapewnienie pracownikowi lokalu lub ponoszenie kosztów najmu przez pracodawcę. Zaliczenie w koszty wynagrodzenia pracownika (obejmujące dodatkowy składnik w postaci np. zryczałtowanej kwoty, odpowiadającej czynszowi najmu i innym niezbędnym kosztom najmu) nie wzbudzi wątpliwości fiskusa. Także w drugim przypadku, wynajmowanie przez pracodawcę lokalu udostępnionego następnie pracownikowi, należy uznać za działanie racjonalne z punktu widzenia pracodawcy i fiskus nie ma prawa go kwestionować.

A kablówka, a internet?

Jak daleko może pójść pracownik z wymaganiami co do mieszkania? Zdaniem Pawła Mazurkiewicza z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, jeśli pracodawca chce zapłacić za internet lub kablówkę, z których korzysta pracownik, to może zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodu, bez względu na to, czy są one wykorzystywane przez pracownika do celów prywatnych czy służbowych. Jeśli jednak cel jest prywatny, to jednocześnie skutkuje to opodatkowaniem po stronie pracownika, ponieważ ten wydatek pracodawcy jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy — swego rodzaju dodatkiem do pensji. Warto również to zaznaczyć, np. w aneksie do umowy o pracę, że taka korzyść przysługuje pracownikowi jako element wynagrodzenia ze stosunku pracy. Jeżeli pracownik potrzebuje np. internetu wyłącznie do celów służbowych, wówczas nie rodzi to po stronie pracownika żadnych zobowiązań wobec fiskusa.

Hotel to co innego

Inaczej sprawa wygląda, gdy pracodawca zapewni pracownikowi zakwaterowanie w hotelu pracowniczym lub kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zamieszkania. W pierwszym wypadku, nie obowiązują ograniczenia, w drugim, odpis może wynieść maksymalnie 500 zł miesięcznie.

— Pracodawca uzna takie wydatki za koszt uzyskania przychodu, a pracownikowi takie świadczenie nie powiększy przychodu — mówi Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Mieszkanie montera może być kosztem