Mikosz: MSP przedstawi odpowiedź na ofertę Eureko w sądzie 4 I

Internet Securities
opublikowano: 07-12-2005, 14:46

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) prawdopodobnie dopiero 4 stycznia, podczas posiedzeniu sądu okręgowego, przedstawi swoje stanowisko w sprawie warunków ugody dotyczących PZU SA, zaproponowanych przez holenderski koncern Eureko, zapowiedział w środę minister skarbu Andrzej Mikosz.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) prawdopodobnie dopiero 4 stycznia, podczas posiedzeniu sądu okręgowego, przedstawi swoje stanowisko w sprawie warunków ugody dotyczących PZU SA, zaproponowanych przez holenderski koncern Eureko, zapowiedział w środę minister skarbu Andrzej Mikosz.

„Warunki Eureko dotarły do nas na piśmie” – powiedział Mikosz dziennikarzom.

Z wypowiedzi ministra wynika, że MSP przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie 4 stycznia na drugiej rozprawie przed sądem okręgowym, która odbędzie się z powództwa Eureko w sprawie ugodowego zakończenia sporu i dobrowolnego wykonania przez Skarb Państwa warunków umowy prywatyzacyjnej.

„Nie ma żadnego terminu spotkania z Eureko, wszystko zależy od woli drugiej strony” – podkreślił Mikosz.

Eureko, które ma obecnie 31,8% akcji PZU, domaga się realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku, który daje mu prawo zakupu dodatkowych 21% akcji PZU po wprowadzeniu ubezpieczyciela na giełdę. Trybunał arbitrażowy wydał już częściowy wyrok, niekorzystny dla Polski, od którego Skarb Państwa już się odwołał.

W ub. tygodniu Mikosz powiedział, że MSP chce wprowadzić PZU na warszawską giełdę po zakończeniu sporu z Eureko poprzez osiągnięcie porozumienia lub w inny sposób. Na razie jednak nie określił terminu debiutu publicznego PZU.

Według mediów, inne oprócz porozumienia sposoby rozwiązania sporu, jakie rozważa MSP, to m.in. unieważnienie umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku lub wykup akcji przez spółki z udziałem Skarbu Państwa.

W listopadzie posiadające akcje PZU Eureko przedstawiło swoje warunki zakończenia sporu ze Skarbem Państwa. Eureko chce co najmniej 6 mld zł odszkodowania, sprzedaży koncernowi 21% akcji PZU za 2,1 mld zł oraz jak najszybszego wprowadzenia PZU na giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane