Mikrofirmy chcą zwiększać kadrę

opublikowano: 13-03-2018, 22:00

W ostatnim roku częściej zatrudniały małe spółki, ale w 2018 r. zamiar szukania pracowników deklarują przede wszystkim mikrusy.

Przedstawiciele najmniejszego biznesu są w bardzo dobrych nastrojach — wynika z ósmej edycji raportu Banku Pekao o sytuacji mikro- i małych firm w 2017 r., w ramach którego przebadanych zostało prawie 7 tys. podmiotów. Wyjątkowo dobrze postrzegają oni m.in. zatrudnienie. Wskaźnik dotyczący tej dziedziny co roku jest na wysokim poziomie, ale obecnie jest on najwyższy w porównaniu z wynikami z poprzednich lat.

— To efekt rekordowo niskiego bezrobocia, dobrej sytuacji na rynku pracy i koniunktury — podkreśla Tomasz Styczyński, wiceprezes Pekao odpowiedzialny za obszar małych i średnich przedsiębiorstw.

A im większa firma, tym chętniej w ciągu ostatnich 12 miesięcy powiększała kadrę. Generalnie w minionym roku dużo częściej zatrudniały spółki małe niż mikro-. Jednak realizacja planów przedsiębiorców może ten trend odwrócić, bo to głównie najmniejsze podmioty deklarują chęć szukania nowych rąk do pracy w ciągu najbliższych miesięcy. Pozytywny jest również fakt, że wzrosła dynamika zatrudnieniaw start-upach, czyli biznesach działających na rynku krócej niż trzy lata. Jeśli chodzi o branże, w minionym roku najwięcej nowych pracowników pozyskała produkcja. W tym roku też prawdopodobnie będzie liderem we wzroście zatrudnienia. Jeśli chodzi o województwa, najwięcej nowych rąk do pracy trafiało do firm w pomorskim, a najmniej — w lubuskim. W przypadku aż 12 regionów średni wskaźnik dla zatrudnienia jest najwyższy w całej ośmioletniej historii badania. W Polsce działa aktywnie 1,9 mln mikro- i małych firm. Zatrudniają one w sumie 4,9 mln osób, a ich przychody sięgają łącznie 1,5 bln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mikrofirmy chcą zwiększać kadrę