Czytasz dzięki

Milenialsi stawiają na rozwój

opublikowano: 16-06-2019, 22:00

Przedstawiciele pokolenia Y niebawem zdominują rynek pracy. Jako pracownicy lubią mieć większą swobodę i partnerskie relacje w firmach.

Dla osób między 18 a 29 rokiem życia największą motywacją do pracy jest szansa zdobycia dodatkowych umiejętności — wynika z badania „Confidence Index” przeprowadzonego w tym roku przez firmę Michael Page. Ten czynnik mógłby przekonać do zmiany miejsca zatrudnienia ponad 72 proc. respondentów. Mniej ankietowanych, bo 56 proc., skłoniłaby do takiej decyzji perspektywa zarabiania większych pieniędzy. Połowa badanych przyznała natomiast, że potencjalnym powodem szukania nowego pracodawcy jest brak możliwości rozwoju w obecnej firmie.

Paweł Wierzbicki, partner w firmie rekrutacyjnej Page Executive, zauważa, że motywacje polskich przedstawicieli pokolenia Y pokrywają się z przedstawianymi przez amerykański Employer Brand Study, według którego dla milenialsów najważniejszym czynnikiem w pracy jest rozwój (37 proc.), a na drugim miejscu są kwestie finansowe. Niemal co trzeci respondent chciałby móc pracować zdalnie. Okazuje się, że z jednej strony milenialsom zależy na utrzymaniu work-life balance, co potwierdziło ponad 88 proc. uczestników badania „Confidence Index”. Jednocześnie jednak mają tendencję do łączenia życia zawodowego z prywatnym, a priorytetem jest dla nich atmosfera w firmie. Do relacji między współpracownikami i przełożonymi wagę przykłada 97 proc. ankietowanych, a niewiele mniej, bo 94 proc. respondentów wskazuje na dostęp do szkoleń.

— Niewątpliwie przedstawicieli tego pokolenia łączy chęć utrzymywania nieformalnych struktur i partnerskich relacji. Zmiana jest stałą częścią ich życia, dlatego cechuje ich mniejsza lojalność względem pracodawcy. Przed kierownictwem firm pojawią się więc jeszcze większe wyzwania związane z zatrzymaniem talentów — komentuje Paweł Wierzbicki.

Jak mówi, milenialsi lepiej odnajdują się w tzw. płaskich strukturach zarządzania — z angażowaniem pracowników w procesy decyzyjne oraz umożliwiającym im elastyczne i swobodne działanie. Model szefa kontrolującego każdy etap pracy podwładnych przestaje się sprawdzać. Jak wynika z badania Michael Page, ponad 55 proc. respondentów jest przekonanych, że nową pracę znajdą w ciągu maksymalnie trzech miesięcy. Według szacunków Deloitte w najbliższych pięciu latach milenialsi przejmą 75 proc. całego rynku pracy.

Sprawdź program kongresu "HR Summit 2019", 11-12 września 2019, Warszawa >>

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane