Miliarder został magnatem nieruchomości

opublikowano: 23-03-2014, 16:45

Czwarty najbogatszy człowiek świata po cichu stał się jednym z największych graczy na globalnym rynku nieruchomości. W ciągu kilku ostatnich lat zbudował imperium, którego wartość szacowana jest na nawet 10 mld USD.

Amancio Ortega Gaona, który swój majątek pomnaża przede wszystkim poprzez znaną odzieżową sieć detaliczną Zara, dysponuje obecnie portfelem nieruchomości, który stanowi poważną konkurencje dla najlepszych obiektów z Beverly Hills czy Londynu. Zdaniem specjalistów, posiada tyle gotówki, że jest w stanie przelicytować nawet największe fundusze instytucjonalne na świecie i profesjonalnych inwestorów w segmencie nieruchomości.

W ostatnich czterech miesiącach Hiszpan, którego osobisty majątek oceniany jest na ponad 61,2 mld USD wydał blisko 1 mld na zakup nieruchomości na nowojorskim Manhattanie, londyńskim West Endzie, przy słynnym Rodeo Drive w Beverly Hills oraz głównej ulicy handlowej Barcelony, Passeig de Gracia.

Na rynku nieruchomości na poważnie Ortega zaczął rozpychać się w 2011-12 r. kiedy to w ostatnich minutach przetargu przebił ofertę na zakup jednego z najsłynniejszych madryckich wieżowców (43-piętrowy Picasso Tower). Zaoferował, i to w całości w gotówce 400 mln EUR, pozostawiając w pobitym polu fundusz Tishman Speyer Properties, który jest właścicielem m.in. Yankee Stadium, Rockefeller Center,  Chrysler Building i londyńskiego  Tower Place. Choć zapłacona przez Ortegę kwota była znacznie wyższa od konkurencji, jednak o ponad połowę była niższa niż wartość budynku cztery lata wcześniej

Ortega, założyciel i większościowy udziałowiec koncernu Inditex, największego na świecie detalisty odzieżowego i właściciela marki Zara, traktuje rynek nieruchomości jako rodzaj  bezpiecznej inwestycji długoterminowej. Zmuszony jest do tego kapryśnością branży odzieżowej, która w ostatnich latach, ze względu na wahania koniunktury odciska piętno na wynikach core businessu.

Jak wynika z wyliczeń agencji Bloomberga, osobiste portfolio nieruchomości Ortegi może być porównywalne  z posiadanym przez Donalda Brena, szefa firmy Irvine Co. z południowej Kalifornii, który często cytowany jest jako najbogatszy na świecie inwestor nieruchomości. Majątek Amerykanina to łącznie około 14,4 mld USD.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Oprócz Brena, eksperci wśród największych rywali Ortegi na rynku nieruchomości wymieniają m.in. Carlosa Slima, meksykańskiego magnata telekomunikacyjnego, Moise Safra, brazylijskiego bankiera, rodziny Conley i Otto oraz Zhanga Xin, chińskiego dewelopera.

Przez specjalistów Ortega określany jest za hiszpańską wersję Amerykanina Sama Waltona, który pochodząc z farmerskiej rodziny dorobił się największej na świecie sieci detalicznej (Wal-Mart), o  rocznych przychodach przekraczających 300 mld USD. Ortega stworzył podobną miliardową fortunę w Arteixo, małym hiszpańskim przemysłowym miasteczku z daleka od głównych metropolii. 72-letni obecnie Ortega jest  synem pracownika kolejowego z północy Hiszpanii. Otworzył pierwszy sklep Zara w 1975 r. Jego spółka matka Inditex notuje roczną sprzedaż na poziomie około 21 mld USD. W ostatnim roku finansowym firma wypracowała zysk netto w kwocie 3 mld USD i działała poprzez sieć ponad 6,2 tys. sklepów na niemal całym świecie w ramach takich marek jak Zara czy Massimo Dutti, Oysho, Bershka i Pull & Bear.

w 2011 r. Amancio ustąpił ze stanowiska prezesa spółki i pozostawił sobie 59 proc. jej udziałów.

Wartość jego aktywów nieruchomościowych nie jest w pełni znana. W ciągu ostatniej dekady, jak wynika z szacunków firmy Real Capital Analytics i innych publicznie dostępnych danych, wydał przynajmniej 6 mld USD na zakup nieruchomości m.in. w Berlinie, Paryżu, Chicago, Bostonie, Miami, Waszyngtonie i San Francisco. Większość zakupów dokonana była poprzez firmy zależne od Pontegadea Inversiones, większego z dwóch holdingów real estate należących do Ortegi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane