Miliardy na dotacje dla firm

opublikowano: 04-02-2018, 22:00
aktualizacja: 04-02-2018, 23:16

W tym roku największe szanse na granty mają przedsiębiorcy, którzy stawiają na prace B+R i wdrażanie ich wyników.

Przedstawiciele biznesu będą mogli przebierać w tegorocznych konkursach na dofinansowanie unijne. Zaplanowano ich ponad sto — wynika z analizy Konfederacji Lewiatan. Instytucje odpowiadające za prowadzenie naborów wesprą dotacjami m.in. działalność eksportową przedsiębiorstw i projekty związane z usługami doradczymi. Jednak — jak podkreśla Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan — największy strumień pieniędzy popłynie do firm, które prowadzą lub planują prace badawczo-rozwojowe i wdrażanie ich wyników.

— Najbogatszą ofertę ma program Inteligentny Rozwój, w ramach którego odbędzie się 26 konkursów na łączną kwotę przekraczającą 7,5 mld zł. Natomiast wsparcie w regionach i w pozostałych programach krajowych wyniesie ponad 11 mld zł — mówi ekspertka Konfederacji Lewiatan. Spośród programów regionalnych najwięcej naborów, bo aż 13, zaplanowano w województwie łódzkim. Tam pula dotacji wyniesie ponad 460 mln zł. Do 28 lutego firmy z tego regionu i konsorcja przemysłowe mogą powalczyć np. o granty na przeprowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych. Do wzięcia jest 84 mln zł. Natomiast w lutym mali i średni gracze z woj.

łódzkiego będą mogli starać się o finansowe wsparcie na opracowanie nowego modelu biznesowego związanego z ekspansją zagraniczną. Do podziału między wnioskodawców jest 4,3 mln zł. Warto zauważyć, że najmniej szans na finansowanie projektów dostaną firmy z Dolnego Śląska i Pomorza. Zaplanowano tam tylko po jednym konkursie z budżetami odpowiednio 20 mln zł i 63 mln zł. Marzena Chmielewska zwraca uwagę na ciekawe możliwości zdobycia dotacji dla firm z woj. warmińsko-mazurskiego.

— Przedsiębiorcy dostaną wsparcie m.in. na tworzenie nowej oferty produktowo-usługowej polegającej na odtwarzaniu historycznego krajobrazu gospodarczego regionu — podkreśla ekspertka Konfederacji Lewiatan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu