Milionerzy stracili dwuletni urobek

Konrad Sobiecki
opublikowano: 26-06-2009, 00:00

Wartość majątku najbogatszych na świecie spadła w 2008 r. o 20 proc. — podają Merrill Lynch i Capgemini.

Wartość majątku najbogatszych na świecie spadła w 2008 r. o 20 proc. — podają Merrill Lynch i Capgemini.

Całkowita wartość majątku światowych milionerów spadła w ubiegłym roku o jedną piątą, do 32,8 bln USD, czyli do poziomu sprzed 2005 r. — głosi "World Wealth Report", doroczny raport Merrill Lynch i Capgemini. Dotyczy on osób, które posiadają aktywa netto o wartości ponad 1 mln USD, wyłączając wartość nieruchomości, które zamieszkują.

Aż 35 proc. bogactwa należy do tzw. ultrabogatych — ludzi z fortunami powyżej 30 mln USD. Co ciekawe, grupa ta obejmuje zaledwie 0,9 proc. populacji milionerów. W 2008 r. liczba ultrabogaczy i wartość ich majątków zmalała o blisko 25 proc., a więc bardziej niż ogółu zamożnych.

— Nie było miejsca, gdzie można by się w 2008 r. ukryć [z majątkiem — red.], ponieważ kryzys dotknął wszystkie kraje — mówi Dan Sontag, prezes Global Wealth Management w Merrill Lynch.

USA, Japonia i Niemcy są domem dla 54 proc. światowych bogaczy. W tym roku Chiny prześcignęły Wielką Brytanię i są już na czwartym miejscu. Co prawda USA, największa światowa gospodarka, zanotowały 18,5-procentowy spadek liczby milionerów, ale i tak ciągle są pierwsze na liście. W tym kraju żyje 2,5 mln, aż 29 proc., majętnych ludzi świata. Japonia straciła 10 proc. milionerów, zaś Niemcy zaledwie 2,7 proc.

W Ameryce Północnej, która słynie z zamiłowania do papierów wartościowych, udział akcji w portfelu milionerów spadł z 43 proc. w 2007 r. do 34 proc. w 2008.

— To pokazuje awersję ludzi do ryzyka. W ostatnim roku inwestorzy starali się głównie ochronić swój kapitał. Nie myśleli o zyskach — twierdzi Dan Sontag.

Jego firma otrzymywała dużo wniosków od klientów o ulokowanie ich majątków w mniej ryzykownych pa- pierach.

— Ten trend powoli się jednak zmienia. Ponieważ atmosfera na rynkach finansowych polepsza się, zachęcamy teraz majętnych ludzi, aby wrócili do aktywów o większym ryzyku i potencjalnie większych zyskach — dodaje szef Global Wealth Management.

15%

O tyle zmalała na świecie liczba ludzi z majątkiem powyżej 1 mln USD...

54%

...a taka część milionerów mieszka w USA, Japonii i Niemczech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu