Miliony na doradztwo dla innowatorów

Dorota Zawiślińska
30-08-2017, 22:00

Przybywa instytucji otoczenia biznesu, które pomagają małym graczom realizować projekty od pomysłu do wdrożenia. Na razie firmy podchodzą do nich dość sceptycznie

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła niedawno konkurs z dotacjami dla przedsiębiorców z działania 2.3.1 programu Inteligentny Rozwój („Proinnowacyjne usługi IOB dla MSP”). Już po raz trzeci mali gracze będą mogli starać się o granty na usługi świadczone przez instytucje otoczenia biznesu (IOB), które pomogą im wprowadzić w życie nowatorskie rozwiązania. Chodzi o parki technologiczne, akademickie inkubatory przedsiębiorczości, centra transferu technologii i innowacji. Co ważne, w grę wchodzą tylko podmioty akredytowane przez Ministerstwo Rozwoju. Do zgarnięcia jest 45 mln zł.

TO TYLKO POŚREDNICY:
Zobacz więcej

TO TYLKO POŚREDNICY:

Magdalena Jackowska-Rejman, prezes firmy tech- Brainers, podkreśla, że instytucje otoczenia biznesu zwykle nie zatrudniają na stałe ekspertów. Większość z nich podzleca usługi innym firmom doradczym, które nie mogą ubiegać się o status IOB. Marek Wiśniewski

— Firmy będą mogły ubiegać się o dotacje nie tylko na zakup usług doradczych wspierających innowacje. Pomocą zostaną objęte również inwestycje w obszarze wdrażania nowatorskich rozwiązań powiązane ze wspomnianymi usługami. Przedsiębiorca otrzyma kompleksowe wsparcie pozwalające na realizację projektu od pomysłu do wdrożenia — mówi Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. Konkurs jest podzielony na etapy.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia w przypadku zakupuusług doradczych wynosi 50 tys. zł, a maksymalna — 500 tys. zł. W poprzednich dwóch konkursach PARP mogła udzielać dofinansowania firmom MSP wyłącznie na zakup usług doradczych w obszarze innowacji. Obejmowały one m.in. szkolenia w zakresie transferu wiedzy, nabywania i ochrony wartości niematerialnych oraz prawnych. Teraz przedsiębiorcy będą mogli skorzystać również ze wsparcia na pokrycie części kosztów inwestycji związanej z wprowadzeniem innowacji w firmie.

— Nadal wymogiem koniecznym do uznania wydatków — poniesionych na usługi proinnowacyjne — za kwalifikowane jest wdrożenie w okresie trwania przedsięwzięcia innowacji produktowej lub procesowej o charakterze technologicznym — wyjaśnia Anna Forin, dyrektor departamentu usług proinnowacyjnych w PARP.

Ponadto — jak podkreśla ekspertka PARP — przedsiębiorca może opisać dodatkowo w projekcie, że będzie wprowadzał w firmie także innowację marketingową lub organizacyjną albo obie razem. Jednak koszt ich wdrożenia nie jest dofinansowywany w ramach projektu.

Tylko z akredytacją

Wykonawcą usługi proinnowacyjnej mogą być tylko instytucje otoczenia biznesu z akredytacją Ministerstwa Rozwoju lub do niej zgłoszone. Placówkę wybiera przedsiębiorca.

— Akredytacja powinna być przyznana instytucji jeszcze przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu. Przedsiębiorca może wskazać maksymalnie trzy IOB, które wybrał zgodnie z zasadą konkurencyjności przed złożeniem wniosku o grant — tłumaczy Anna Forin. Magdalena Jackowska-Rejman, prezes firmy techBrainers, porównuje funkcjonowanie tych instytucji w działaniu 2.3.1 do reklamy, w której student pierwszego roku weterynarii oferuje prawie za darmo wykonanie operacji na otwartym sercu. Zwraca uwagę, że celem konkursu jest udostępnienie małym graczom wysokiej jakości proinnowacyjnych usług doradczych, na które dotychczas nie mogły sobie pozwolić.

— Małe i średnie firmy zwykle nie korzystają z doradców, bo ich na to nie stać. Próbują same sobie poradzić z wdrażaniem innowacji, a że to jest trudne, często popełniają błędy. I nie byłoby nic w tym dziwnego, aby zachęcać firmy MSP do sięgania po pomoc doradców, gdyby nie to, że mają być nimi akredytowane instytucje otoczenia biznesu, których jakość świadczonych usług jest po prostu wątpliwa — mówi Magdalena Jackowska-Rejman. Ekspertka nie ma pewności, czy program ma pomagać firmom w podjęciu właściwych decyzji w obszarze innowacji, czy też akredytowanym IOB w zdobyciu doświadczenia, jak świadczyć proinnowacyjne usługi.

— Akredytowanych do tej pory zostało wiele podmiotów, którym nie powierzyłabym nawet segregacji spinaczy, nie mówiąc o doradzaniu komukolwiek w czymkolwiek. Problemem IOB jest to, że najczęściej nie zatrudniają na stałe zespołu ekspertów. Znacząca część tych instytucji staje się pośrednikami, którzy podzlecają usługi proinnowacyjne zewnętrznym specjalistom lub innym wyspecjalizowanym firmom doradczym, które nie mogą zgodnie z aktualnymi wytycznymi ubiegać się o status IOB — zaznacza prezes firmy techBrainers.

Nielogiczne kryteria

Wskazuje na nielogiczne kryteria związane z akredytacją, zgodnie z którymi instytucja nie powinna działać dla zysku.

— Ten wymóg w żaden sposób nie czyni akredytowanych IOB mniej lub bardziej kompetentnymi w stosunku do innych firm konsultingowych. Ostatecznie nie ma nikogo, kto weźmie odpowiedzialność za złe doradzanie przedsiębiorstwu. Nie zrobi tego instytucja akredytująca. IOB nie ma też obowiązku ubezpieczać się od odpowiedzialności cywilnej, więc z problemem pozostaje przedsiębiorca, który skusił się na zakup czegoś z 70-procentowym rabatem, czego jakość jest na tyle niska, że nie potrzebował tego nawet za darmo — zauważa Magdalena Jackowska.

Zdaniem Mariusza Frankowskiego, dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), dobrze działające instytucje otoczenia biznesu mogą być ciekawym uzupełnieniem dla komercyjnych firm konsultingowych. Jak podkreśla, IOB oferują wsparcie doradcze dotyczące m.in. zakładania działalności gospodarczej, opracowania strategii, transferu technologii, inkubacji i akceleracji przedsiębiorstw. Mogą też udostępnić biuro, laboratorium czy specjalistyczne urządzenia.

— Ich celem jest dopasowanie usług do potrzeb sektora MSP. W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój tych instytucji. Jednak mazowieckie firmy podchodzą dość ostrożnie do IOB i w umiarkowany sposób interesują się ich ofertą — ocenia Mariusz Frankowski.

Granty dla Mazowsza

1,5 mld zł zarezerwowano na wsparcie biznesu w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego. Dotacje finansują m.in. inwestycje dotyczące powstawania nowych firm, wprowadzania nowatorskich produktów, a także projekty B+R. Nie zabrakło grantów na usługi proinnowacyjne świadczone przez IOB. MJWPU czeka na wnioski do 15 września.

— Fundusze unijne są przeznaczone na początkową fazę rozwoju biznesu. Pomoc dla firm MSP będzie udzielana za pośrednictwem IOB. Do podziału między wnioskodawców jest ponad 12,6 mln zł — wyjaśnia dyrektor MJWPU. Warto podkreślić, że w ramach drugiego naboru, który zakończył się na początku stycznia, MJWPU rozdzieliła między beneficjentów ponad 7,8 mln zł. Wsparcie za pośrednictwem IOB trafiło do firm wdrażających innowacje technologiczne na wczesnym etapie rozwoju. Dodatkową szansą dotacyjną dla mazowieckich przedsiębiorców są „bony na doradztwo”.

MJWPU przyjmowała wnioski do końca sierpnia. W puli konkursu jest ponad 21 mln zł. Beneficjenci będą mogli przeznaczyć wsparcie m.in. na specjalistyczne usługi laboratoryjne, pomiarowe, diagnostyczne, testowanie produktu, technologii, a także na analizy marketingowe, finansowo-ekonomiczne czy opracowanie i wdrożenie strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Co ważne, usługa doradcza musi być świadczona przez IOB. Mogą to być zarówno mazowieckie, akredytowane instytucje, jak i nieposiadające takiego certyfikatu, o ile spełniają wymogi konkursu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Miliony na doradztwo dla innowatorów