MinFin: Bitcoin nie jest nielegalny

MWIE
opublikowano: 18-12-2013, 17:00

Bitcoin nie jest nielegalny, przyznał w środę Szymon Woźniak z Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów nie uznaje bitcoina za nielegalny i przygląda się jego rozwojowi, podkreślił Szymon Woźniak na konferencji organizowanej przez Szkołę Główną Handlową (SGH).

- Co nie jest zabronione, jest dozwolone. Na pewno jednak nie możemy uznać bitcoina za prawny środek płatniczy. W świetle dyrektyw unijnych nie jest on też pieniądzem elektronicznym – powiedział Szymon Woźniak z Ministerstwa Finansów.

Szymon Woźniak zaznaczył, że zyski z transakcji na bitcoinie podlegają w Polsce opodatkowaniu w taki sam sposób jak zyski z praw majątkowych. Osoby, które nie zgłoszą urzędowi skarbowemu dochodów z handlu bitcoinami, mogą się liczyć z restrykcjami, podkreślił.

- Nie stoimy na przeszkodzie rozwojowi bitcoina. Jednak oczekujemy od jego użytkowników deklaracji, czy oczekują od państwa ochrony i regulacji, czy pozostania państwa z boku – powiedział Szymon Woźniak.

Jak stwierdził, Ministerstwo Finansów nie może obecnie uznać bitcoina za środek płatniczy i oczekuje na stanowisko w tej sprawie innych krajów Unii Europejskiej. Jak oblicza dr Krzysztof Piech z Zakładu Polityki Gospodarczej SGH, Polska znajduje się na dziesiątym miejscu pod względem liczby wykopywanych bitcoinów, a polski rynek bitcoinowy znajduje się w światowej czołówce. Zwrócił uwagę na potencjał bitcoina dla polskiej gospodarki.

- Mamy potencjał kadrowy oraz innowacyjne instytucje finansowe. Brakujący element to regulacje, które pomogą obu stronom zbliżyć się dla dobra gospodarki – powiedział dr Krzysztof Piech.

Tymczasem w środę BTC China, największa chińska giełda bitcoina, wstrzymała przyjmowanie nowych depozytów. Kurs wirtualnego pieniądza gwałtownie spadł.
Rano przecena sięgała ponad 50 proc., kurs zszedł do 2650 juanów. Po południu odrobił część strat dochodząc do nieco ponad 3,1 tys. junaów. Na giełdzie Mt Gox bitcoin również tanieje, ale podobnie jak w przypadku konkurenta po południu odrabia dystans. Około godziny 17.10 wirtualna waluta kosztowała 599 USD i 435 EUR.

Wszystkie teksty na temat bitcoina>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane