Minimalna korekta na Wall Street

ARŻ
opublikowano: 02-12-2020, 22:35

Amerykańskie indeksy w środę nie zmieniły znacząco swoich wyników w porównaniu z wtorkową sesją. Dow Jones zyskał 0,20 proc., a S&P 500 0,18 proc. Niewielki wzrost nie przeszkodził temu drugiemu indeksowi w wyśrubowaniu rekordu zanotowanego dzień wcześniej. Z kolei Nasdaq Composite zaliczył symboliczny spadek notowań - o 0,05 proc.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Fot. Bloomberg

Nastroje inwestorów były mieszane. Z jednej strony optymizm związany z kolejnymi etapami wprowadzania na rynek szczepionek i negocjacjami na temat bodźców fiskalnych, a z drugiej ponury raport na temat tempa ożywienia na amerykańskim rynku pracy.

Republikanie i Demokraci nadal nie byli w stanie dogadać się w sprawie nowych programów pomocowych, chociaż niektórzy uczestnicy rynku twierdzili, że złe wiadomości gospodarcze mogą skłonić decydentów do bardziej zdecydowanego nacisku na zawarcie umowy. Lider większości w Izbie Reprezentantów, Steny Hoyer, również wyraził nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte w ciągu najbliższych kilku dni.

Oznaki postępu w wyścigu o dystrybucję szczepionki spowodowały, że akcje w USA wzrosły w ostatnich dniach. W środę szczepionka przeciwko COVID-19 Pfizera i BioNTechu otrzymała zgodę na użytkowanie w Wielkiej Brytanii. Akcje pierwszej z firm zyskały 3 proc., a drugiej 5 proc. Koncern farmaceutyczny Merck zarobił z kolei na sprzedaży kupionych w 2015 roku akcji Moderny, których wartość podskoczyła w ciągu roku ponad siedmiokrotnie.

Dane pokazały, że w listopadzie liczba zatrudnionych wzrosła mniej niż oczekiwano, prawdopodobnie w związku z dużą liczbą nowych infekcji i ograniczeniami dla biznesu, które sprawiają, że ożywienie nie jest wystarczająco szybkie.

Największym hamulcowym Dow Jonesa był blisko 9-procentowy spadek akcji Salesforce.com po tym, gdy firma ogłosiła przejęcie Slacka w ramach transakcji o wartości 28 mld USD. Na przeciwnym biegunie znalazł się Boeing, który zyskał 5,09 proc., co było zasługą m.in. rozmów z Ryanairem na temat rozszerzenia zamówień na samoloty 737 MAX.

Sesję do udanych mogą zaliczyć spółki finansowe – Goldman Sachs (+2,40 proc.), American Express (+2 proc.), JPMorgan (+1,92 proc.) i przemysłowe – Chevron (+2,77 proc.), 3M (+0,78 proc.) i Caterpillar (+0,35 proc.) Zyskały także niektóre technologiczne blue chipy, w tym Google (+1,65 proc.), Twitter (+1,20 proc.), Nvidia (+1,15 proc.), Cisco (+0,80 proc.), Intel (+0,69 proc.), Facebook (+0,34 proc.), Apple (+0,29 proc.)

Zwyżki odnotowano na rynku surowcowym. Ropa WTI zdrożała o 1,6 proc. po informacjach o potencjalnej możliwości kontynuacji cięć produkcyjnych w krajach OPEC+ i spadku zapasów w USA. Za baryłkę trzeba było zapłacić 45,28 USD. Złoto zyskało 0,6 proc. Lutowe kontrakty terminowe zamknęły się z wynikiem 1830,20 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane