Minister Grażyna Gęsicka uspokaja samorządowców

opublikowano: 07-02-2007, 14:33

Minister rozwoju regionalnego powiedział, że samorządowcy nie powinni obawiać się nowych kompetencji wojewodów dotyczących prawa "veta"

Minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka powiedziała w środę, że samorządowcy nie powinni obawiać się nowych kompetencji wojewodów dotyczących prawa "veta", w przypadku inwestycji realizowanych z funduszy unijnych.

Minister Gęsicka uczestniczyła w Mierzęcinie k. Dobiegniewa (Lubuskie) w konferencji pt. "Rola wojewody w nowym okresie programowania". Wzięli w niej udział prawie wszyscy wojewodowie z kraju.

Grażyna Gęsicka zapewniła, że obawy samorządowców dotyczące nadmiernej ingerencji wojewodów, są nieuzasadnione, ponieważ wojewodowie będą tylko nadzorować legalność wydawanych pieniędzy. I tylko w tym zakresie będą mogli skorzystać z prawa "veta".

Minister rozwoju regionalnego, jak i uczestnicy konferencji zgodnie przyznali, że nowy okres programowania, to nowe wyzwania dla wojewodów. "Wojewoda będzie zajmował się certyfikacją, czyli stwierdzeniem czy wydatki, które zostały poniesione przez beneficjentów są zgodne z prawem, czy są zgodne z umową" -minister tłumaczyła zadania wojewodów w nowej strukturze finansowej UE.

W Mierzęcinie uczestnicy konferencji wymienili się także doświadczeniami w zakresie zarządzania funduszami unijnymi i nadzoru nad ich wydawaniem.

Rzeczniczka wojewody lubuskiego, Małgorzata Nowak powiedziała PAP, że nowy okres programowania dotyczy wydatkowania 65 mld euro, jakie Polska otrzyma z UE w latach 2007-2013. Woj. lubuskiemu przyznano z tej puli 460 mln euro.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane