Ministerstwo Finansów chce odczarować PIT

opublikowano: 04-01-2018, 17:00

Mimo, że nowy rok obfituje w zmiany w podatkach, to fiskus pracuje już nad kolejnymi poprawkami.

Ministerstwo jest już po wewnętrznych rozmowach, ma ogólny zarys tego, co chce zrobić i pracuje nad całkowitą przebudową ustawy o podatkach osobistych. Cel - uproszczenie PIT.

- Mielibyśmy taką ogromną ambicję, żeby trochę odczarować ten podatek dla prostego obywatela, dlatego że moim zdaniem jest to najbardziej skomplikowana ustawa podatkowa jaką czytałem - Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych MF

- To do czego byśmy chcieli w najprostszych słowach zmierzać, to jest jakby odseparowanie opodatkowania zwykłego obywatela, od opodatkowania przedsiębiorcy, który jest osobą fizyczną. Tak, żeby człowiek, który jest zatrudniony na umowę o pracę, bądź jakieś inne źródło, był w stanie, w stosunkowo prosty sposób policzyć sobie ten podatek. I żeby oglądając rozmiar ustawy, nie przerażał się na sam jej widok - dodaje Żukowski.

Żeby to osiągnąć i dostosować PIT do zwykłego Kowalskiego, resort chce odseparować go od opodatkowania zysków kapitałowych i zysków z działalności gospodarczej, czyli podzielić podatek dochodowy na trzy koszyki.

- Mamy w ogóle ambicję rozdzielenia trzech reżimów. Prostego opodatkowania obywatela, które na tyle na ile jest to możliwe,  w sposób klarowny, jasny przedstawiałoby sytuację pracobiorcy, jakkolwiek byśmy sobie ją zdefiniowali. Chcielibyśmy oddzielnie opodatkować przedsiębiorcę, czy on będzie działał w formie osoby fizycznej czy spółki kapitałowej, czy spółki osobowej. I trzecim takim źródłem opodatkowania byłyby zyski pasywne, czyli zyski kapitałowe - mówi Żukowski

Ministerstwo Finansów pracuje również nad rozwiązaniami, które mają zachęcić firmy do stawiania na innowacje. Resort chce zaoferować specjalne preferencje dla firm, które nie tylko ponoszą nakłady na B+R, ale także patentują i komercjalizują wymyślone rozwiązania w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane