Mlekovita ma rekordowe wyniki

  • Aleksandra Łukaszewicz
opublikowano: 12-01-2021, 15:45

Spółka umocniła się na pozycji lidera branży w Europie Środkowo-Wschodniej, zwiększając przychody o ponad 5 proc.

Mimo szalejącej pandemii ubiegły rok nie zahamował rozwoju Mlekovity. Przychody największej grupy mleczarskiej w Polsce wyniosły rekordowe 5,5 mld zł wobec 5,2 mld zł w 2019 r. Zawdzięcza to inwestycjom i rosnącemu popytowi na eksport. Obecna w 167 krajach spółka przeznacza na rynki zagraniczne 35 proc. produkcji. W ubiegłym roku za granicę trafiły jej wyroby o wartości blisko 1,3 mld zł.

W związku z pandemią grupa wdrożyła wiele zmian organizacyjnych - zwłaszcza w zakresie logistyki, produkcji i handlu - umożliwiających realizację zamówień. W trakcie lockdownu wszystkie zakłady pracowały, a inwestycje trwały. Największym przedsięwzięciem jest budowa mroźni wraz z 8 tys. m km. magazynów w centrali w Wysokiem Mazowieckiem. Firma uruchomiła także pierwszą w Polsce linię technologiczną do produkcji batoników twarogowych oraz nową linię do produkcji mleka zagęszczonego w tubkach i kajmaku. W związku z rosnącym zainteresowaniem zakupami internetowymi wśród Polaków Mlekovita uruchomiła nowy kanał dystrybucji - dwa sklepy internetowe.

– Nie spoczywamy na laurach i wciąż podnosimy sobie poprzeczkę. W 2021 r. czekają nas z pewnością nowe wyzwania. Oprócz pandemii będą to rosnące koszty działalności, w tym związane ze wzrostem kosztów pracy i energii. Niestabilny kurs złotego to zaś wyzwanie głównie w zakresie eksportu – podkreśla Dariusz Sapiński, prezes grupy mleczarskiej.

Mlekovita zatrudnia ok 5 tys. osób w 21 zakładach produkcyjnych o mocy przerobowej 8 mln l mleka dziennie. Współpracuje z 15 tys. dostawców z Polski, od których w 2020 r. skupiła 2,3 mld l surowca, co stanowiło najwyższy poziom w historii spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane