Mniej subsydiów w komórkach

Marcin Kuśmierz
13-10-2004, 00:00

Polkomtel wprowadził nowe i tanie plany taryfowe bez subsydiowanych aparatów. Ostrożnie jednak prognozuje wielkość ich sprzedaży.

Operatorzy sieci GSM od lat planują odejście od subsydiów, ale na razie bez sukcesów. Kolejnej próby podjął się tym razem Pol-komtel, który chce skusić abonentów niższymi cenami połączeń w zamian za zakup telefonu we własnym zakresie lub bez dotacji.

Krok naprzód

Zaprezentowane taryfy o wspólnej nazwie Superkarta są adresowane zarówno do klientów indywidualnych, jak i małych firm. Oferty nie zaskakują ani ceną, ani konstrukcją. Abonenci mogą liczyć na relatywnie tanie połączenia wewnątrz sieci Plus GSM i do sieci stacjonarnych — indywidualni 50 gr, biznesowi 40 gr netto za minutę. Droższy natomiast jest koszt połączeń wykonywanych do innych sieci komórkowych —od 60 do 80 gr. Wszyscy abonenci zyskują też naliczanie sekundowe od początku trwania rozmowy. Operator stara się aktywnie promować sprzedaż Superkarty bez aparatów i wymaga za to co najmniej 12-miesięcznej lojalności klienta. W zanadrzu ma również… ofertę z aparatami, która ma te same ceny połączeń, ale za to wymóg podpisania 24-miesięcznej umowy. Błąd czy badanie rynku?

Ostrożne plany

Telekom ostrożnie prognozuje sprzedaż nowych ofert abonamentowych. Do końca roku Superkarta bez dotowanego aparatu ma znaleźć kilkadziesiąt tysięcy nabywców. Trudno się zresztą dziwić, ich atrakcyjność cenowa względem ofert pre-paid, choćby samego Polkomtela, pozostawia wiele do życzenia. Operator ma jednak nadzieję, że uda mu się skierować nowe oferty do innego segmentu rynku niż pre-paid, gdzie zalety rozwiązań abonamentowych zostaną dostrzeżone.

— Klient ofert abonamentowych może liczyć na lepsze wsparcie techniczne, kredytowanie usług, rachunek szczegółowy i gwarancję, że limit rozmów nie wyczerpie się w żadnym momencie — wylicza Mirosław Bielicki, wiceszef Plusa.

Polska Telefonia Cyfrowa (Era, Heyah) i Centertel (Idea) też zapowiedziały modyfikację ofert abonamentowych. Według prezesów obu telekomów, stanie się to jeszcze w tym roku. Należy się spodziewać, że zaprezentowane taryfy Polkomtela to nie ostatnie słowo operatora. Wydaje się, że na razie sonduje zainteresowanie rynku ofertami bez dotowanych telefonów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mniej subsydiów w komórkach