Mniej uciążliwe życie przedsiębiorcy

Dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC, ekspert ds. gospodarki
opublikowano: 29-03-2011, 16:32

Odbiurokratyzowanie prawa ma polskiemu biznesowi ułatwić życie.

Przyjęta ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (w piątek Sejm przegłosował – w większości negatywnie – zgłoszone przez Senat poprawki) jest pod kilkoma względami wyjątkowa: ingeruje w materię aż kilkudziesięciu innych ustaw, wprowadza nową jakość do życia publicznego, zastępując rzeczywistość zaświadczeń kulturą oświadczeń, i umożliwia wreszcie naturalne przekształcanie działalności gospodarczej osób fizycznych oraz spółdzielni pracy w podmioty prawa handlowego.

Zasadniczą zmianą jest pozbawienie urzędników administracji publicznej prawa do żądania od obywatela i przedsiębiorcy pisemnych potwierdzeń faktów, które są im znane i dostępne z urzędu lub możliwe do ustalenia na podstawie posiadanych przez urząd ewidencji, rejestrów lub innych danych oraz rejestrów publicznych posiadanych przez inne instytucje państwowe, lub też drogą elektronicznej wymiany informacji z innym podmiotem publicznym. Zmienia to nie tylko sposób pracy organów władzy publicznej, ale przede wszystkim podkreśla jej usługową rolę we współczesnym społeczeństwie. Kultura oświadczeń zamiast zaświadczeń to coś więcej niż tylko eliminacja papierowych kwitów – to zmiana mentalności w relacji państwo-obywatel i państwo-przedsiębiorca.

Business Centre Club ma powód, by niektóre z rozwiązań ustawy traktować jako własny sukces. Jest to m.in. umożliwienie przekształcania działalności gospodarczej i spółdzielni pracy w podmioty prawa handlowego. To postulat, z którym występowaliśmy od ponad 4 lat i potencjalnie dotyczący każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą. W praktyce, z tego rozwiązania może skorzystać ponad 50 tys. podmiotów prowadzących działalność w dużej skali.

– Dotychczas, brak oddzielnej osobowości prawnej, powodował, że działalność gospodarcza osoby fizycznej uznawana była powszechnie – i niesłusznie – za gorszy rodzaj aktywności biznesowej i „ślepą uliczkę rozwoju gospodarczego”. Wkroczenie na kapitałową drogę rozwoju podmiotu wymagało wniesienia aportu do uprzednio zawiązywanego wehikułu w postaci szkieletowej spółki podlegającej pod rygory Kodeksu spółek handlowych. Taka sztuczna metoda przekształcenia była zbyt często wykorzystywana przez służby skarbowe jako okazja do doszukiwania się nieprawidłowości podatkowych w procesie wnoszenia aportu. Wprowadzenie możliwości przekształcenia z mocy ustawy usuwa zagrożenia towarzyszące dotychczas temu procesowi, takie jak: brak sukcesji uniwersalnej i podatkowej, konieczność aneksowania – na potencjalnie mniej korzystnych warunkach – umów handlowych, transfer pracowników drogą wypowiedzenia dotychczasowych umów o pracę, wreszcie zagrożenia podatkowe i kwestie skuteczności wnoszenia aportu – mówi Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC.

Zdaniem BCC, stworzenie, podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą i spółdzielniom pracy, naturalnej możliwości rozwoju na drodze pozyskiwania kapitału oraz nowych wspólników, jest ważnym elementem dynamizowania polskiej gospodarki. To nowoczesne, elastyczne rozwiązanie, które istotnie uprości procesy transformacji najbardziej powszechnej występującej formy organizacyjnej podmiotów gospodarczych.

Warto podkreślić, że nie zdarzyło się dotychczas, by jedna ustawa ingerowała w materię blisko stu innych ustaw. To rzeczywiste odbiurokratyzowanie prawa dokonane w Komisji „Przyjazne Państwo” jest witane z satysfakcją przez przedsiębiorców. Wyrażamy jednak życzenie by, przygotowywana w Ministerstwie Gospodarki ustawa o ograniczaniu obowiązków informacyjnych przedsiębiorców, była szybką kontynuacją obecnie uchwalonej ustawy.

Odbiurokratyzowanie prawa – poprzez odświeżanie ustawy – powinno być działaniem permanentnym, dokonywanym nie rzadziej niż raz na dwa lata, jako systematyczny wysiłek czyszczący złe prawo oraz wadliwie funkcjonujące ustawy i rozporządzenia.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC, ekspert ds. gospodarki

Polecane