Mniejsi rosną

opublikowano: 08-02-2018, 22:00

Wstyczniu aktywa pod zarządzaniem Skarbca TFI wzrosły o 1,2 proc., do 16,4 mld zł, w tym o prawie 5 proc. (do 4,22 mld zł) te, na których towarzystwo osiąga najwyższe marże.

W funduszach obligacji, pieniężnych i aktywów niefinansowych przybyło 80 mln zł (+4 proc.), w funduszach akcji, mieszanych i alternatywnych około 130 mln zł (+6 proc.). — Styczeń był kolejnym miesiącem z rzędu, w którym zanotowaliśmy wzrost aktywów pod zarządzaniem Skarbiec TFI. Wartość aktywów funduszy detalicznych osiągnęła tym samym rekordowy poziom 4,2 mld zł. Styczeń był także kolejnym bardzo udanym miesiącem pod kątem sprzedaży netto — sięgnęła ona 108 mln zł, co jest dla nas wyraźnym sygnałem, że zarówno zmiany w ofercie towarzystwa, jak i wzmocnienie naszego zespołu nowymi zarządzającymi spotkało się z pozytywnym odbiorem klientów — mówi Bartosz Józefiak, prezes Skarbca Holdingu, kontrolującego TFI.

Zbliżone tempo wzrostu ogółu aktywów odnotował Quercus, który pod koniec ubiegłego roku zmniejszył do poniżej 5 proc. zaangażowanie w Skarbcu. Na koniec stycznia towarzystwo, kierowane przez Sebastiana Buczka, zarządzało aktywami o wartości 4,67 mld zł — to o 1,2 proc. więcej niż na koniec 2017 r. oraz o 2,8 proc. więcej r/r. Aktywów nie przybyło natomiast Altusowi. Na koniec stycznia ich wartość wynosiła 14,66 mld zł — niemal dokładnie tyle samo, ile miesiąc wcześniej. W porównaniu ze stanem sprzed dwunastu miesięcy w portfelu jest o 3,5 proc. mniej aktywów, głównie ze względu na przejęcie przez Raiffeisen TFI w grudniu 2017 r. zarządzania portfelem czterech sunfunduszy Raiffeisen SFIO, którymi wcześniej opiekował się Altus. Ulokowany w nich był ponad 1 mld zł. Altus pozostaje giełdowym towarzystwem o najwyższej kapitalizacji — sięga ona 650 mln zł. O połowę mniejszy jest Quercus, a na 200 mln zł wyceniany jest Skarbiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu