Mniejsza akcyza nawarzyła piwa

Są kolejni niezadowoleni z obniżki akcyzy dla mniejszych browarów. Teraz to… małe browary.

Od kilku dni mówi się o wsparciu resortu finansów dla rzemieślniczych browarów w postaci obniżki akcyzy o 50 proc., które ma pozwolić lepiej im się rozwijać. Zgodnie z zapowiedziami Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i finansów, zmiana miałaby wejść już w 2018 r.

Takie plany najpierw obruszyły małych producentów alkoholi wysokoprocentowych, którzy poczuli się pominięci i głosem Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego przekonywali, że „stosowanie ulg i ułatwień tylko dla małych podmiotów produkujących piwo i cydr przeczy zasadom wolnej konkurencji (…)”. Teraz do grona niezadowolonych dołączają też… główni zainteresowani.

— Nie jest prawdą, że proponowana obniżka oznacza obniżenie akcyzy o 50 proc. Akcyza ma zostać obniżona do 50 proc. pełnej akcyzy obliczonej zgodnie ze stawką określoną w ustawie. Oznacza to w praktyce, że najmniejsze browary rzemieślnicze, korzystające do tej pory z maksymalnej ulgi według obecnych przepisów, uzyskają jedynie niewielką dodatkową korzyść, podczas gdy duże browary regionalne, których obecna ulga w akcyzie była relatywnie niewielka, uzyskają znaczące obniżki w akcyzie — twierdzi Marek Kamiński, współwłaściciel browaru rzemieślniczego Browar Kingpin. Jego zdaniem, najmniejsi zapłacą o kilkanaście procent mniej, a browary regionalne — o kilkadziesiąt.

— Oznacza to, że wbrew deklaracjom i doniesieniom minister rozwoju i finansów postanowił w rzeczywistości wesprzeć browary regionalne produkujące do 200 tys. hl rocznie, oferując jednocześnie zaledwie symboliczne wsparcie dla browarów rzemieślniczych, z których wszystkie produkują poniżej 20 tys. hl rocznie. Chcemy wierzyć, że intencje były dobre, ale zabrakło głębszej analizy i refleksji — dodaje Marek Kamiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Mniejsza akcyza nawarzyła piwa