Czytasz dzięki

Moc rozwiązań i koordynacja

opublikowano: 24-09-2020, 22:00

Dzięki elastyczności form współpracy, jakości oferty naukowej i przyjaznemu systemowi wyzwań, z usług eksperckich Sieci Badawczej Łukasiewicz korzystają zarówno duże korporacje, jak i mikroprzedsiębiorstwa.

Łukasiewicz prowadzi wiele projektów rozwojowych dostarczających wartość dodaną dla firm. Nie ogranicza się tylko do eksperckiego wsparcia lub udostępnienia infrastruktury podczas pracy nad nową technologią, ale pomaga również w obszarze sprzedaży praw, udzielania licencji, a nawet tworzenia spółek. Sieć jest otwarta zarówno na skomplikowane działania, jak i drobne, jednostkowe zadania. Np. chemiczny gigant — Grupa Synthos — wspólnie z ekspertami Łukasiewicza prowadzi prace jednocześnie nad prostymi analizami fizykochemicznymi, oraz dużymi projektami, np. technologią produkcji związków organicznych do wytwarzania i ulepszania wyrobów przedsiębiorstwa.

Oszczędność na czasie

Dla Grupy Synthos współpraca z Centrum Łukasiewicz to przede wszystkim prosta i szybka wymiana informacji z instytutami wchodzącymi w skład Sieci. Docenia także jakościową zmianę od czasu powołania Łukasiewicza — prostą i szybką komunikację biznesu z nauką.

— Jeżeli chcemy rozwiązać jakiś problem naukowy czy technologiczny, kontaktujemy się z Centrum, które bierze na siebie komunikację z poszczególnymi instytutami, a nam przesyła jedną listę z propozycjami rozwiązania. To zapewnia nam różnorodność pomysłów. Oszczędzamy też czas, który musielibyśmy poświęcić na organizowanie spotkań i rozmów z pojedynczymi ośrodkami — zapewnia Jarosław Rogoża, członek zarządu i dyrektor ds. badań i rozwoju w Grupie Synthos.

Z kolei dla Jacka Pawełczyka, prezesa SENSE Software, producenta oprogramowania dla termowizji, ogromną wartością dodaną przy współpracy z Siecią jest możliwość lepszego dopasowania kadry badawczej do potrzeb projektu. SENSE Software współpracę z Centrum Łukasiewicz rozpoczęła od projektu modułu sztucznej inteligencji, który będzie wykorzystywany w diagnozowaniu podwyższonej temperatury oraz stanów zapalnych przy użyciu obrazowania termowizyjnego.

— Chcemy w sposób unikatowy udoskonalić metodologię badań nad przesiewowym testowaniem termowizyjnym pod kątem podwyższonej temperatury, tak przydatnym w czasach pandemii COVID-19 — mówi Jacek Pawełczyk.

Innowacyjne odkrycia

Polski producent produktów warzywnych i owocowych Dawtona nawiązał współpracę z Siecią Badawczą Łukaszewicz kilka miesięcy temu.

— Mając do dyspozycji kilka zakładów z szerokim portfolio produktów, wiemy, że istnieje wiele obszarów do wdrożenia i testowania różnego rodzaju innowacji. Dlatego ta współpraca jest istotną częścią strategii rozwoju naszej firmy — zapewnia Paweł Wielgomas, wiceprezes firmy Dawtona.

Spółka razem z ekspertami Łukasiewicza pracuje już nad kilkoma projektami i zauważa korzyści z sieciowania naukowców.

— Sieć jest w stanie odpowiedzieć na wiele różnych wyzwań naszego biznesu, związanych np. z poprawą cech organoleptycznych naszych produktów — tłumaczy Paweł Wielgomas.

Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes krajowego czempiona — Grupy Azoty, odpowiedzialny za badania i rozwój uważa, że zarówno stworzenie Sieci, jaki i procesy, które obecnie w niej zachodzą, zwiększają efektywność współpracy na linii gospodarka — nauka. Wartością jest kompleksowość oferty Sieci.

— Dzięki temu dziś możemy łatwiej robić biznes z instytutami, które znamy, ale też i z tymi, które funkcjonują poza naszą branżą — opowiada Grzegorz Kądzielawski.

Obecnie koncern razem z Siecią Łukasiewicz pracuje m.in. nad nowymi typami katalizatorów, doskonaląc swoje formuły nawozowe i tworzywa. Również potentat przemysłu wydobywczego chwali współpracę z Łukasiewiczem na wielu płaszczyznach, m.in. prowadząc projekt monitorowania rurociągów odpadów poflotacyjnych.

— Usprawnienia w ciągu technologicznym zwiększają bezpieczeństwo oraz efektywność naszej pracy i takimi inicjatywami badawczymi jesteśmy zainteresowani — wyjaśnia Adam Bugajczuk, wiceprezes ds. rozwoju w KGHM Polska Miedź.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane