Mocna przecena na Wall Street

WST
opublikowano: 02-09-2011, 22:08

Inwestorzy handlujący na amerykańskich giełd zakończyli tydzień dalszymi stratami i udali się na przedłużony weekend (w poniedziałek w USA jest Święto Pracy) w nienajlepszych nastrojach. Optymizm z  początku kończącego się tygodnia gwałtownie wyparował i do głosu ponownie doszły obawy związane z kondycją największej na świecie gospodarki.

Zaprezentowane w piątek dane nie dają powodów do optymizmu. Stopa bezrobocia w sierpniu nie zmieniła się w stosunku do lipca i wyniosła 9,1 proc. Bez zmian pozostała też liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych, podczas gdy w lipcu wzrosła o 85 tys., po korekcie. Z kolei Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast w sierpniu o 17 tys., podczas gdy w lipcu wzrosła o 156 tys., po korekcie. Jak podkreśla się na każdym kroku, bez wyraźnej poprawy kondycji rynku pracy nie ma co liczyć na trwalsze odreagowanie w całej gospodarce.

W prestiżowej średniej przemysłowej Dow Jones, grupującej największe amerykańskie blue chipy, spadały ceny akcji wszystkich spółek. Przecenie przewodziły Bank of America i JPMorgan Chase. Wszystko przez informację dziennika New York Times, według którego obie instytucje znalazły się w gronie firm, które Federalna Agencja Finansowania Nieruchomości może pozwać w związku ze sprzedażą „felernych” instrumentów finansowych bazujących na kredytach hipotecznych.

Mają być one oskarżone o wprowadzanie w błąd klientów co do jakości sprzedawanych instrumentów. Ich wartość gwałtownie spadła, ponieważ kredyty udzielano również osobom nie mającym zdolności kredytowej z powodu ich niskich dochodów.

Ostatecznie na finiszu tygodnia indeks DJ IA tracił 2,20 proc., wskaźnik S&P500 zniżkował o 2,53 proc. zaś Nasdaq spadał o 2,58 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Mocna przecena na Wall Street