Czytasz dzięki

Mocne odbicie na GPW

opublikowano: 16-06-2020, 09:25

Indeksy GPW po wczorajszym silnym spadku dziś wyraźnie odbiły na początku sesji.

WIG20 na otwarciu sesji wzrósł o 1,36 proc. do 1765,17 pkt. mWIG40 zyskał 1,46 proc. (3501,21 pkt). 

Do zwyżki przyczyniła się zmiana nastrojów na zagranicznych rynkach - obawy o drugą falę epidemii zeszły na drugi plan, na pierwszy wysunął się natomiast znów Fed, który zapowiedział rozpoczęcie skupu obligacji korporacyjnych. 

- Wczoraj Fed zapowiedział, że oprócz nabywania jednostek ETF, będzie też skupować bezpośrednio obligacje w ramach stworzonego przez siebie indeksu. Z jednej strony nie jest to zatem nowy program, z drugiej zaś powstaje pytanie – dlaczego Fed ogłasza taką wiadomość w momencie, gdy rynki akcji dostają lekkiej zadyszki po spektakularnych wzrostach. Dodatkowo, czy w momencie gdy firmy bez problemu emitują zadłużenie program, którego oficjalnym celem jest „płynne funkcjonowanie rynku” ma jeszcze uzasadnienie? - komentuje Przemysław Kwiecień z XTB.

Wśród spółek z WIG20 na czele stawki jest CCC, drożejące o około 5 proc.

Nie jest niespodzianką, że spółka znalazła się w maju wśród pięciu najchętniej wybieranych przez nowych inwestorów - a przynajmniej tych, którzy stali się klientami BM mBanku. Niespodzianką jest natomiast to, że nowi wybierali blue chipy, a nie mniejsze spółki.

Odbijają dziś notowania mocno przeceninej wczoraj energetyki, choć w przypadku PGE odbicie jest bardzo niemrawe. Tak czy owak to może być tylko przystanek w dłuższym trendzie wzrostowym, uważają analitycy, którzy przyklaskują pomysłowi "dekarbonizacji" giełdowych spółek. 

W sWIG80 spadkiem wyróżnia sie Ryvu, które przedstawiło strategię i zapowiedziało emisję akcji o wartości to 150 mln zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane