Modlin szykuje odnowę lotniska

Dorota Gąsowska
opublikowano: 16-12-2004, 00:00

Modlin wygrał w konkurencji na lotnisko dla tanich przewoźników. I nabrał jeszcze większej ochoty na port ogólnokrajowy. Uda się?

W ubiegłą sobotę przedstawiciele Agencji Mienia Wojskowego i Państwowych Portów Lotniczych podpisali w Modlinie porozumienie w sprawie przekształcenia lotniska wojskowego w cywilne.

— Spadło na nas wielkie szczęście. Ale mamy nadzieję, że samoloty na Modlin spadać nie będą —mówi Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.

Ambitnie i realnie

PPL przygotowuje biznesplan i próbuje określić koszty odnowienia portu. Do realizacji przedsięwzięcia na razie jednak daleko. Nie wiadomo nawet, kiedy zostanie podpisana umowa w sprawie tej inwestycji.

— Wstępne szacunki to 100 mln zł. Tereny, na których planujemy inwestycję, należą do AMW, więc nie poniesiemy dodatkowych kosztów wykupu ziemi. Agencja nie będzie tych terenów sprzedawać ani dzierżawić, ale wniesie je do spółki, której będzie udziałowcem — twierdzi Edyta Mikołajczyk z PPL.

Opracowanie biznesplanu, uzyskanie zgody z ministerstwa infrastruktury i Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także certyfikatu, zajmie prawie 2 miesięce.

— Liczymy, że na wiosnę ruszą pierwsze prace przy przebudowie infrastruktury, by w połowie roku z Modlina mogły już latać tanie linie. To ambitny plan, ale wykonalny — zapewnia Edyta Mikołajczyk.

Bez kolei droga daleka

Największa bolączka modlińskiego lotniska — to niewystarczające połączenia komunikacyjne. Na razie dwie lokalne firmy transportowe wyraziły zainteresowanie obsługą lotniska i są gotowe na inwestowanie w tabor. Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego ma nadzieję, że zajmie się tym PKP.

— Na trasach do Warszawy pociągi jeżdżą prawie puste. Inwestycja w lotnisko będzie dla kolei czystym interesem. Pasażerowie jednego samolotu będą zapewne w stanie zapełnić pociąg. Mamy nadzieję, że PKP uruchomi specjalne składy — mówi Jacek Kowalski.

A co z lokalizacją drugiego centralnego lotniska, skoro w Modlinie mają lądować tani przewoźnicy?

Władze miasta zapewniają, że nie zrezygnowały z planów. Burmistrz Kowalski sądzi, że obecny sukces pomoże Modlinowi, bo już będą przeprowadzone niezbędne prace przebudowy lotniska.

Jeszcze nie wiadomo, którzy tani przewoźnicy zdecydują się na przeprowadzkę do Modlina. Władze Centralwings, nowego polskiego low costa, nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie.

— Na lokalizację lotniska w Modlinie patrzymy przychylnie, ale na razie czekamy. Zdajemy sobie sprawę, że pasażerowie najchętniej latają z Warszawy, dlatego zobaczymy, czy Modlin będzie rzeczywiście tańszy i lepszy — mówi Piotr Kociołek, prezes Centralwings.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Modlin szykuje odnowę lotniska