MON chce ulg dla kontrahentów

opublikowano: 06-06-2016, 22:00

Resort obrony proponuje wprowadzenie 10-procentowej ulgi w CIT dla przedsiębiorstw wspierających bezpieczeństwo państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) przygotowuje projekt ustawy, w którym określi nowe zasady funkcjonowania firm uczestniczących w programie mobilizacji gospodarki. Ponoszą one wysokie koszty utrzymania potencjału i gotowości do działania na wypadek wojny. Blisko 200 firm utrzymujących mobilizacyjną gotowość otrzymuje rocznie około 100 mln zł. Skarżą się jednak na nierówny podział dotacji, otrzymywanych od państwa na realizację zadań.

Bartosz Kownacki, wiceminister obrony, deklaruje, że rząd wspiera polski przemysł w zdobywaniu zamówień. Nadzoruje też przygotowanie przepisów, dzięki którym mogą zyskać ulgi w podatkach. Pytanie, co na to resort finansów, który musi znaleźć finansowanie innych kosztownych propozycji rządu. [FOT. ANDRZEJ HULIMKA/REPORTER]
Zobacz więcej

ULGI I KOSZTY:

Bartosz Kownacki, wiceminister obrony, deklaruje, że rząd wspiera polski przemysł w zdobywaniu zamówień. Nadzoruje też przygotowanie przepisów, dzięki którym mogą zyskać ulgi w podatkach. Pytanie, co na to resort finansów, który musi znaleźć finansowanie innych kosztownych propozycji rządu. [FOT. ANDRZEJ HULIMKA/REPORTER]

Dochodowa ulga

MON ma pomysł, jak im ulżyć. Planuje „wprowadzenie ulgi (CIT-8) dla przedsiębiorców realizujących zadania na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa, w zryczałtowanej wysokości 10 proc., od naliczonego podatku dochodowego”.

— To może złagodzić finansowe skutki uczestnictwa w programie mobilizacji gospodarki — uważa Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics, prywatnej zajmującejsię produkcją m.in. systemów łączności. Jego zdaniem, firmy chętniej będą inwestować w bezpieczeństwo, dzięki czemu zyska też państwo.

— Nie znamy jeszcze szczegółów projektu. Mamy jednak nadzieję, że dzięki ulgom w podatkach będziemy mieć więcej funduszy na inwestycje w innowacje. Obecnie, chcąc konkurować w przetargach, musimy także proponować niewysokie marże. Mam nadzieję, że ulgi poprawią naszą rentowność i konkurencyjność — mówi Ryszard Kardasz, prezes PIT Radwar.

Krok dalej idzie Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na rzecz Obronności Kraju. Jego zdaniem, podatkowe preferencje nie tylko wzmocnią polski przemysł, ale także zachęcą obce firmy do inwestowania w Polsce. Ekspert ma nadzieję, że plan nie wzbudzi wątpliwości Brukseli.

Równe prawa

Zdaniem Sławomira Kułakowskiego, preferencje podatkowe powinny dotyczyć wszystkich przedsiębiorstw realizujących zadania na potrzeby bezpieczeństwa państwa, niezależnie od dotacji otrzymywanychna utrzymanie wojennego potencjału. Na razie jednak resort obrony nie precyzuje, czy ulgi będą dla wszystkich, czy tylko dla wybranych i czy będą wiązać się ze zmianami dotyczącymi naliczania i przekazywania dotacji dla „zmobilizowanych” przedsiębiorców. Na liście firm realizujących program mobilizacji gospodarki są bowiem zarówno państwowe, jak i prywatne przedsiębiorstwa zbrojeniowe oraz spółki cywilne, m.in. z branży energetycznej, paliwowej, telekomunikacyjnej itp. W najbliższych tygodniach resort obrony ma przedstawić projekt ustawy i wówczas wyjaśni się, czy one także skorzystają z preferencji i na jakich zasadach. © Ⓟ

Polski potencjał

Poprzedni rząd przygotował program inwestycji zbrojeniowych na lata 2013- 23 wart około 130-140 mld zł. Obecnie resort obrony weryfikuje jego założenia, m.in. dlatego, że więcej sprzętu chce zamawiać u krajowych dostawców. Polska Grupa Zbrojeniowa, narodowy holding produkcyjny, szacuje, że zdobędzie kontrakty warte około 60 mld zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / MON chce ulg dla kontrahentów