Moody's podtrzymał „Aaa” Niemiec

opublikowano: 18-04-2013, 10:23

Moody's nadal daje najwyższy rating kredytowy Niemcom, choć z „negatywną” perspektywą.

W środę plotka o możliwości obniżenia ratingu Niemiec spowodowała spadki na rynkach akcji. Moody's podkreślił dzisiaj, że jego doroczny przegląd ratingu nie determinuje jego zmiany. Do tego opisał sytuację największej europejskiej gospodarki superlatywami. Podkreślił również, że Niemcy dokonały znacznego postępu w konsolidacji fiskalnej, notując nadwyżkę budżetową w 2012 roku, pierwszą od 2007 roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

- Ponadto Moody's oczekuje, że będą notowały zrównoważone budżety, które będą korzystnie wyróżniać je na tle innych państw z ratingami Aaa i Aa – napisano w raporcie.

Analitycy agencji prognozują, że tempo wzrostu gospodarczego Niemiec spadnie do 0,4 proc. w tym roku, głównie z powodu mniejszego eksportu i rosnącego importu,  a także tylko umiarkowanego ożywienia inwestycji. W 2014 roku tempo wzrostu ma sięgnąć już 1,5 proc.

Moody's tłumaczy, że „negatywna” perspektywa ratingu Niemiec odzwierciedla przede wszystkim niepewność dotyczącą skutków kryzysu zadłużenia w eurolandzie, m.in. potencjalnego wyjścia któregoś z państw z unii walutowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane