Moody’s: Alior utemperuje Pekao

Kamil Kosiński
opublikowano: 06-11-2017, 22:00

Informacja o podjęciu rozmów o współpracy banków kontrolowanych przez PZU stała się przyczynkiem do wydania komentarza przez agencję ratingową Moody’s.

W listopadowym raporcie zwraca ona uwagę, że w średnim terminie fuzja przyczyni się do dywersyfikacji bilansu nowego banku oraz oszczędności w utrzymaniu sieci placówek, ale jeśli bank nie wygeneruje wystarczających synergii, to krótkoterminowo osłabi wskaźnik wypłacalności Pekao. Alior jest bowiem słabszy kapitałowo od Pekao oraz ma gorszą jakość kredytów.

W połowie 2017 r. odsetek kredytów niepracujących w Pekao wynosił 6 proc., podczas gdy w Aliorze — 11,2 proc. Analitycy Moody’s tłumaczą, że wynika to z większego udziału kredytów hipotecznych w portfelu Pekao. Przypominają jednocześnie, że oba banki mają bardzo małą ekspozycję na kredyty walutowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Moody’s: Alior utemperuje Pekao