Morgan Stanley tnie prognozy dla rudy żelaza

Amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley obniżył swoje prognozy odnośnie cen rudy żelaza w ciągu najbliższych dwóch lat, donosi Bloomberg. Swoją decyzję analitycy uzasadniają m.in., wzrostem podaży surowca ze strony Australii.

 W efekcie, notowania podstawowego w hutnictwie składnika zeszły do najniższego poziomu od pięciu lat.

Zdaniem specjalistów z Morgan Stanley, cena ruda żelaza wyniesie w 2015 r. średnio 79 dolarów za tonę. To o 9 proc. mniej niż zakładano we wcześniejszych szacunkach. Z kolei projekcja na 2016 r. została zredukowana o 14 proc. do do 75 USD/t.
Najwięksi producenci tego typu rudy, w tym takie koncerny jak BHP Billiton, Rio Tinto i Vale zainwestowały miliardy dolarów w zwiększenie produkcji, popychając rynek w rejon nadpodaży i doprowadzając w rezultacie do  49 proc. spadku cen w tym roku.

Tymczasem Australia, jeden z największych producentów rudy żelaza oczekuje, że surowiec będzie handlowany na poziomie około 60 USD za tonę w ciągu kolejnych dwóch lat.

Ruda z 62-proc. zawartością żelaza dostarczana do chińskiego  portu Qingdao podrożała w poniedziałek o 0,1 proc. do 69,06 USD/t, wynika z danych Metal Bulletin. Surowiec zszedł 26 listopada do poziomu 68,49 USD, co jest najniższą wartością od czerwca 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Morgan Stanley tnie prognozy dla rudy żelaza