Most między historią a współczesnością

opublikowano: 19-08-2013, 00:00

Kiedy specjalnym, 32-stronicowym wydaniem z 28 czerwca podsumowaliśmy projekt „Czas na patriotyzm gospodarczy”, nie zakładaliśmy jeszcze, że stanie się on częścią pierwszą i tak szybko doczeka się kontynuacji.

Raczej myśleliśmy o zorganizowaniu za jakiś czas debaty przeglądowej. Projekt traktowaliśmy jako rozwinięcie wielu wcześniejszych inicjatyw „Pulsu Biznesu”. Do udziału zaprosiliśmy polityków, na czele z dwoma wicepremierami, oraz najwyższą półkę biznesu, na czele z czterema najbogatszymi Polakami i prezesami największych firm. Społeczny odbiór tej inicjatywy okazał się jednak tak pozytywny, że wakacje wykorzystaliśmy na przygotowanie drugiej części, której program sygnalizujemy poniżej.

Zapożyczając terminologię z branży filmowej — przystępujemy więc do kręcenia… sequela. Przy czym utrzymujemy jednolity tytuł „Czas na patriotyzm gospodarczy”, jedynie uzupełniony informacją, że to część druga. Jak zawsze przy sequelu główną troską producenta jest, by okazał się… przynajmniej nie gorszy od pierwowzoru. Naszą ambicją jest, żeby wyszło podobnie, a nawet lepiej. Pierwsza część potwierdziła, że kategoria patriotyzmu gospodarczego niejedno ma imię. Tematyka następnych debat wychodzi naprzeciw temu wnioskowi (patrz ramka poniżej).

Startujemy już za niecałe dwa tygodnie, 1 września. Ten dzień jest pomostem między letnią kanikułą a powrotem do aktywności gospodarki, oświaty i w ogóle życia społecznego. W Polsce ma znaczenie szczególne jako rocznica wybuchu drugiej wojny światowej, a już absolutnie wyjątkowo obchodzony jest w Gdańsku. Dlatego debatę inauguracyjną drugiej części projektu zaplanowaliśmy właśnie na PGE Arenie. W tym roku 1 września wypada w niedzielę, ale w Gdańsku rocznica obchodzona jest każdego roku tak samo, bez względu na dzień tygodnia. Dlatego nie mieliśmy problemu z uzyskaniem potwierdzeń udziału w naszej debacie ekstraklasy polskiego biznesu, podobnie jak 23 maja na starcie części pierwszej. Liczymy także na udział wielu przedsiębiorców z Pomorza, w tym naszych Gazel Biznesu. Zapraszamy 1 września w samo południe na patriotyczną debatę na pięknym, nowoczesnym stadionie, tak nieodległym od Westerplatte…

Część pierwsza

Wiosenna edycja projektu „Czas na patriotyzm gospodarczy”objęła sześć debat na Stadionie Narodowym w Warszawie, od 23 maja do 27 czerwca. Inauguracyjna, pod hasłem „Najwyższy czas na patriotyzm gospodarczy”, zgromadziła czołowych przedstawicieli rządu (dwóch wicepremierów i trzech ministrów) oraz najwybitniejszych menedżerów, zarówno ze spółek skarbu państwa, jak i sektora prywatnego. Po stronie biznesowej na sali „siedziało” co najmniej 186 mld zł. W kolejnych pięciu zajęliśmy się problemami: Czy globalna ekspansja może uczynić z Polski lidera ożywienia? Jak biznes może wspierać rozwój kraju? Jaka powinna być rola państwa w gospodarce? Jak powinien wyglądać dialog między biznesem a polityką? Czy w biznesie jest miejsce na patriotyzm?

Część druga

Jesienna edycja projektu obejmie pięć debat, od 1 września do połowy listopada. Inauguracyjna, pod hasłem „Polskie firmy z tradycjami”, odbędzie się na stadionie PGE Arena w Gdańsku. Podobnie jak otwierająca część pierwszą — zgromadzi śmietankę biznesową oraz decydentów politycznych. Kolejne cztery debaty, już na Stadionie Narodowym, poświęcone zostaną tematom (sformułowanym na razie hasłowo): Polski menedżer w globalnych firmach; Rola inwestorów zagranicznych w rozwoju polskiej gospodarki; Polskie firmy za granicą; Polskie marki — czy firmy z długą historią mogą być innowacyjne i nowoczesne. Relacje znajdą się w wydaniu papierowym i tabletowym dziennika, a nagrania — na stronie patriotyzm.pb.pl. Drugą część projektu podsumujemy wydaniem specjalnym „PB”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ SIEMIENIEC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu