Mota-Engil zbuduje parkingi w PPP

opublikowano: 14-10-2018, 22:00

Spółka zdobyła w Gdańsku kontrakt wart 166 mln zł. Liczy na umowy w innych polskich miastach.

Spółka celowa z grupy Mota- Engil Central Europe i władze Gdańska podpisały umowę dotyczącą budowy w mieście czterech parkingów. Inwestycja będzie realizowana w formule koncesji, w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, i Zbigniew Zajączkowski, kierujący
firmą Mota-Engil, podpisali umowę na budowę czterech parkingów w PPP. Będą
gotowe za trzy lata.
Zobacz więcej

CZAS START:

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, i Zbigniew Zajączkowski, kierujący firmą Mota-Engil, podpisali umowę na budowę czterech parkingów w PPP. Będą gotowe za trzy lata. Fot. Anna Rezulak

— Jej wartość to 166 mln zł brutto. Wkład miasta sięga 41,6 mln zł. Pozostały koszt pokryje koncesjonariusz przy wsparciu kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia. Koncesja będzie obowiązywać przez 40 lat, w tym 36 miesięcy będzie przeznaczone na projektowanie i budowę, a 37 lat na eksploatację — mówi Marcin Podlecki, menedżer ds. PPP w Mota-Engil Central Europe.

Wpływy z parkowania będą przychodem koncesjonariusza. Po okresie 40 lat parkingi zostaną nieodpłatnie przekazane miastu. Kierowcy będą mogli korzystaćz 1202 miejsc. Parkingi będą okalać z czterech stron centrum Gdańska. Dwupoziomowy parking podziemny (na 337 miejsc postojowych) powstanie przy ulicy Podwale Staromiejskie, jednopoziomowy podziemny (112) — pod placem Targ Węglowy. Na ulicy Podwale Przedmiejskie zostanie zbudowany parking podziemny dla 260 samochodów, a przy Długich Ogrodach — czteropoziomowy, naziemny dla 493. Marcin Podlecki informuje, że wraz z rozwojem elektromobilności gdańskie parkingi będą mogły zostać wyposażone w urządzenia do ładowania aut elektrycznych.

Budując je, Mota-Engil będzie wzorować się na projekcie zrealizowanym we Wrocławiu. Pod placem Nowy Targ zbudowała w systemie koncesji trzypoziomowy parking podziemny z 334 miejscami. Obiekt cieszy się powodzeniem wśród turystów, mieszkańców i pracowników okolicznych instytucji. Firma liczy na kolejne kontrakty na parkingi w PPP — w najbliższym czasie powinny rozstrzygnąć się postępowania w Warszawie i Łodzi. Widzi znaczący potencjał realizacji takich inwestycji głównie w dużych miastach, powyżej 100 tys. mieszkańców, w których co najmniej od kilku lat funkcjonuje system opłat parkingowych i kierowcy są przyzwyczajeni do płacenia za postój. Podkreśla, że w rozwoju rynku partnerstwa może pomóc znowelizowana ustawa.

— Zawarto w niej zapisy zmieniające również ustawę o drogach publicznych w sposób dający samorządom możliwość bardziej elastycznego kształtowania opłat za parkowanie w miejskich strefach płatnego parkowania. Może to zachęcić samorządy i inwestorów do budowania kolejnych parkingów w PPP — uważa Marcin Podlecki.

Oprócz parkingów Mota-Engil Central Europe jest zainteresowana budową w PPP dróg i obiektów kubaturowych, np. akademików, szpitali i innych budynków użyteczności publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy