Czytasz dzięki

Możemy wspierać niepełnosprawnych

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 26-07-2015, 22:00

Około 12 proc. Polaków ma jakieś niepełnosprawności. Wsparcie z UE jest także dla nich.

W ostatnich latach sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy się poprawiła, ale ciągle około 80 proc. jest biernych zawodowo. Są gotowe podjąć wiele wyzwań, ale trzeba im to umożliwić. Dowodzi tego wiele przedsięwzięć realizowanych w poprzednim rozdaniu funduszy unijnych. Na przykład prawie połowa osób z niepełnopsrawnościami, które wzięły udział w programie Centrum Integracji Społecznej we Wrocławiu, znalazła zatrudnienie.

Fotolia

Najpierw uczestniczyły w kursach językowych, komputerowych i poruszaniu się po rynku pracy, a potem odbywały trzymiesięczne płatne praktyki w firmach. Z kolei Opolska Fundacja Dom Rodzinnej Rahabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym zorganizowała dla 130 osób zajęcia terapeutyczne, szkolenia i kursy m.in. z autoprezentacji i obsługi kasy fiskalnej, a także praktyki w galerii Twórczości Osób Niepełnosprawnych Biały Kruk. Dla wielu była to pierwsza w życiu praca.

Źródła finansowania

Nowa perspektywa unijna także daje duże możliwości wsparcia osóbom z niepełnosprawnościami. Będzie ono realizowane w regionalnych programach operacyjnych, finansowanych z EFS i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Fundusze unijne mają zmniejszać bariery na drodze do znalezienia i utrzymania zatrudnienia, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Poza tym niepełnosprawni będą mogli się ubiegać o sfinansowanie zakupu lub remontu lokalu albo wyposażenia (samochód, komputery, sprzęt biurowy). Fundusze europejskie wspomagają także działania pomocowe dla osób z niepełnosprawnościami, w tym również dzieci. Dofinansowanie może być przyznawane m.in. na sprzęt rehabilitacyjny lub specjalistyczny, warsztaty terapii zajęciowej.

Inicjatywy wspierające osoby z niepełnosprawnościami znajdą źródło finansowania głównie w ramach trzech osi priorytetowych: 8. Rynek pracy (270,8 mln EUR), 9. Region spójny społecznie (232 mln EUR) i 10. Wiedza i kompetencje (204,9 mln EUR). Wpływ na sytuację niepełnosprawnych będą miały również działania finansowane z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To o tyle ważne, że samorządy rozumieją potrzeby i oczekiwania stowarzyszeń działających na rzecz takich osób, samych niepełnosprawnych i ich rodzin, a także znają sytuację na lokalnym rynku pracy.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Trzeba się dostosować

Ale to nie wszystko. W latach 2014-20 większy nacisk będzie położony na to, aby osoby z niepełnosprawnościami miały szerszy dostęp do usług świadczonych przez beneficjentów. Beneficjenci są zobligowani do zapewnienia dostępności cyfrowej i architektonicznej. W praktyce oznacza to, że wszystkie strony internetowe, platformy e-learningowe tworzone przez instytucje oraz w ramach projektów muszą spełniać kryteria dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wszystkie spotkania otwarte, pokazy, szkolenia czy konferencje muszą być organizowane w takich miejscach, w do których bez problemu dotrą osoby z ograniczoną sprawnością ruchową.

Ważne jest także, by beneficjent nauczył się elastycznego reagowania w sytuacji, gdy z jego projektu będzie chciała skorzystać osoba niepełnosprawna. Wówczas trzeba jej zapewnić nie tylko dostęp do budynku, ale także zorganizować dojazd, sfinansować osobistego asystenta czy przygotować materiały szkoleniowe w takiej formie, by każdy mógł z nich skorzystać.

Usprawnienia „szyte na miarę”

Bardzo ważne jest także wprowadzenie zasad projektowania uniwersalnego. Oznacza to, że m.in. usługi, infrastruktura, produkty, towary finansowane z pieniędzy unijnych muszą być dostępne dla wszystkich, również dla osób z niepełnosprawnościami. Aby zapewnić udział takich osób w ogólnodostępnych przedsięwzięciach beneficjenci mogą skorzystać z tzw. mechanizmu racjonalnych usprawnień, czyli elastycznego reagowania na potrzeby uczestników i zapewnienia usprawnień „szytych na miarę” (np. transport na miejsce udzielenia usługi, dostosowanie architektoniczne budynków, dostosowanie infrastruktury komputerowej, sfinansowanie usług asystenta dla osoby z trudnościami w poruszaniu się lub tłumaczącego na język łatwy albo migowy).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane