Czytasz dzięki

Możesz już kichać na awarie

opublikowano: 07-08-2013, 00:00

Wirtualizacja: Rozwiązanie, które daje oszczędności, bezpieczeństwo i ułatwia zarządzanie danymi

W Urzędzie Dzielnicy (UD) Żoliborz kilka razy doszło do awarii fizycznych serwerów, na których był umieszczony m.in. system obiegu korespondencji. Powodowało to przestoje, a w konsekwencji niezadowolenie użytkowników. Dlatego wydział informatyki tej warszawskiej jednostki samorządowej postanowił uniezależnić się od platformy sprzętowej i umiejscowienia systemów na centralnej macierzy. Rozpoczął poszukiwania dostawcy platformy do wirtualizacji zasobów serwerowych.

Zobacz więcej

FOT. michaelaw/RGB Stock

Rozwiązanie musiało wspierać działający w urzędzie sprzęt, a także wirtualne maszyny oparte na systemach Windows i Linux. Miało też zapewniać funkcjonalność migracji wirtualnych maszyn w trakcie ich pracy pomiędzy fizycznymi serwerami (funkcja Live Migration). Poza tym nie mogło być zbyt drogie we wprowadzaniu i użytkowaniu. Wybór padł na platformę Citrix XenServer 5.5.

— Oferta firmy Citrix była najkorzystniejsza cenowo, a także spełniała wszystkie nasze oczekiwania pod względem funkcjonalnym — podkreśla Jacek Skarbek, naczelnik wydziału informatyki UD Żoliborz.

System Citriksa górował nad konkurencyjnymi produktami także wydajnością. Nie bez znaczenia była również możliwość integracji z NetApp jako centralnym magazynem danych. Informacja dla wtajemniczonych: macierz ta oferuje zaawansowane funkcje optymalizacyjne na poziomie kontrolera dyskowego, m.in. deduplikację i szybkie snapshooty.

Administracja i biznes

Procedurę związaną z inwestycją rozpoczęto na początku listopada 2009 r., a do projekt musiał być zakończony do końca roku. Pośpiech był podyktowany m.in. koniecznością zachowania ciągłości pracy urzędu. Pozostało wyłonić dostawcę systemu. Została nim spółka Intertrading Systems Technology, bo nie dość, że złożyła ofertę najkorzystniejszą finansowo, to jeszcze zapewniała wsparcie powdrożeniowe i szkolenia pracowników wydziału informatyki z obsługi i konfiguracji platformy Citrix.

— Konfiguracja i migracja środowiska trwały trzy popołudnia i były niezauważalnedla pracowników urzędu. Koszt wdrożenia nie przekroczył 34 tys. złotych brutto — mówi naczelnik Skarbek.

Wirtualizacja serwerów pomaga kierowanemu przezeń zespołowi IT w usprawnieniu wdrażania nowych usług w urzędzie. Kolejne korzyści to zwiększenie elastyczności i bezpieczeństwa systemu.

— Urząd nie obawia się już awarii serwerów, gdyż wszelkie dane mogą być łatwo i w dowolnym czasie zmigrowane z jednego serwera wirtualnego na drugi bez przerywania pracy. Nastąpiła również wyraźna optymalizacja zasobów — dzięki funkcji monitorowania wykorzystania serwerów w rozwiązaniu XenServer bez problemu możemy kontrolować i zarządzać obciążeniami, odpowiednio dostosowując je do sytuacji — tłumaczy Jacek Skarbek. Rozwiązanie sprawdza się w administracji publicznej, wojskowości, służbie zdrowia. Ale pierwszy do wirtualizacji przekonał się biznes.

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Urząd, przychodnia lekarska czy firma, koncern zatrudniający tysiące ludzi czy kilkuosobowy start-up — zastosowanie wirtualizacji powinno rozważyć wiele instytucji. Nie ma też ograniczeń co do branży. Wszystko zależy od klienta, jego priorytetów i korzyści, które chce osiągnąć — tłumaczy Monika Karpińska, menedżer w Citrix Systems Poland. Według badań technologie wirtualizacji ograniczają koszty użytkowania (TCO) o co najmniej 40 proc. i zwracają się w niespełna rok.

— Im większa firma, tym większe finansowe i użytkowe korzyści. Ale i w przypadku mniejszych przedsiębiorstw postawienie zasobów na jednym serwerze zamiast np. na trzech też znajdzie ekonomiczne uzasadnienie — uważa Monika Jóźwiak, kierownik sprzedaży pośredniej Focus Telecom Polska.

Nie tylko sprzęt

Wirtualizacja może dotyczyć serwerów, aplikacji, desktopów. Wirtualizacja serwerów pozwala zaoszczędzić przestrzeń i ograniczyć koszty zakupu sprzętu i utrzymania IT (zasilanie, chłodzenie, miejsce w serwerowni, etc.). Istotna jest też ciągłość działania, czyli możliwość przenoszenia wirtualnych maszyn między serwerami bez przerywania ich pracy.

— To bardzo przydatna funkcja dla każdej firmy bez względu na jej wielkość czy branżę, szczególnie w razie awarii — uświadamia Monika Karpińska.

Z kolei izolacja i bezpieczne uruchamianie aplikacji w centrum obliczeniowym — będące efektem wirtualizacji aplikacji — pozwalają kontrolować ich wykorzystywanie i zapobiegają ich wyciekowi poza przedsiębiorstwo. Można też obniżyć koszty instalacji i zakupu poszczególnych aplikacji. Przy wirtualizacji desktopów główne korzyści to zredukowanie czasu reakcji działów IT na potrzeby biznesowe firmy. Pozwala to szybko otworzyć nowy oddział, wprowadzić nową wersję programu, dostarczyć gotowe do pracy stacje robocze w kilku dni zamiast tygodni. Istotny jest także dostęp do danych i aplikacji z dowolnego miejsca i urządzenia.

— Bez względu na typ wirtualizacji dostępne są rozwiązania na każdą kieszeń, zarówno dla firm z sektora MŚP, jak i dla dużych podmiotów — wskazuje Monika Karpińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane