“Możliwe podwójne dno globalnej recesji”

MD
opublikowano: 18-09-2009, 11:25

Bezrobocie w USA osiągnie szczyt dopiero na  początku 2011 roku, prognozuje ekonomista Paul Krugman, ubiegłoroczny laureat Nagrody Nobla.

Krugman uważa, że globalna gospodarka stabilizuje się na „niedopuszczalnie niskim” poziomie.

- W USA bezrobocie osiągnie szczyt na początku 2011 roku. Będzie rosło prawdopodobnie przez cały przyszły rok i osiągnie bardzo wysoki poziom – prognozuje amerykański ekonomista.

W sierpniu w USA stopa bezrobocia wynosiła 9,7 proc. i była najwyższa od 26 lat. Znana analityczka, Meredith Whitney twierdzi, że perspektywa 10 proc. i wyższego bezrobocia powoduje iż banki nie będą skłonne udzielać kredytów hipotecznych, co spowoduje jeszcze 25 proc. spadek cen domów.

Krugman twierdzi, że choć najostrzejsza faza kryzysu minęła, sytuacja gospodarcza, mimo pewnej poprawy,  będzie odczuwana nadal jako dalszy ciąg recesji. Wskazuje, że poprzednie kryzysy w USA i innych państwach i regionach pokazują iż sytuacja na rynku pracy może pogarszać się jeszcze długo po osiągnięciu dna przez gospodarkę. Krugman twierdzi, że nie należy oczekiwać poprawy na globalnym rynku pracy do 2011 roku.

- Możemy mieć podwójne dno recesji. To obecnie realny scenariusz dla całego świata – powiedział, podkreślając, że oddziaływanie programów stymulacyjnych zacznie słabnąć już na początku przyszłego roku.

Krugman utrzymuje, że większość gospodarek powinna podjąć bardziej agresywne niż to uczyniła kroki mające stymulować ożywienie gospodarcze. Powtórzył, że to wzrost deficytów uratował świat od powtórki Wielkiego Kryzysu.  

- To, co powinniśmy robić, to udzielić znacznie większego wsparcia gospodarkom. Tak, wzrost deficytów jest problemem, ale jest nim także światowa gospodarka działająca o 7-8 proc. poniżej potencjału – powiedział.

Amerykański ekonomista twierdzi, że rządu powinny działać na rzecz utrzymania przez ludzi miejsc pracy, podstawowych dochodów, świadczeń społecznych i zdrowotnych.

Krugman uważa, że jednym ze sposobów pokonania kryzysu mogą być inwestycje w “zielone” technologie, a także poważne potraktowanie kwestii zmian klimatu.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / “Możliwe podwójne dno globalnej recesji”