Można uniknąć płacenia VAT-u

Łukasz Ruciński
19-04-2002, 00:00

Do 25 kwietnia można rejestrować umowy o udzielenie licencji. Kontrakty zgłoszone w tym terminie jeszcze przez 2 lata nie będą obciążone VAT-em. Znowelizowany VAT obciąża udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej, jak również licencji na programy komputerowe. Tak samo jak udzielenie licencji traktuje się usługi pośrednictwa między właścicielem licencji a klientem końcowym, powszechne w obrocie programami typu MOLP.

Decydując się na rejestrację umowy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Dotyczy to zwłaszcza kontraktów, których stronami są podmioty polskie.

— Jeżeli umowa przewiduje zapłatę określonej kwoty, bez możliwości doliczenia VAT-u, udzielający licencji powinien zarejestrować umowę. Nie może bowiem powiększyć ceny usługi o podatek i będzie zmuszony sfinansować go z własnej kieszeni. W zasadzie jednak wprowadzenie VAT-u na licencje jest na rękę licencjodawcom, którzy uzyskają prawo do odliczenia podatku naliczonego — zaznacza Tomasz Olkiewicz, starszy menedżer w Zespole podatku VAT i ceł firmy Ernst & Young.

Wprowadzenie VAT-u opłaci się również licencjobiorcom będącym płatnikami VAT. Stracą natomiast ci z nich, którzy nie płacą tego podatku lub zostali z niego zwolnieni, a więc nie mogą odliczyć podatku zawartego w cenie usługi. W ich przypadku opłaca się zarejestrować umowę. Musieliby jednak przekonać do tego licencjodawców, dla których oznaczałoby to utratę prawa do odliczenia.

Z cudzoziemcem łatwiej

Sprawa przedstawia się prościej, gdy jedną ze stron umowy jest podmiot zagraniczny.

— Jeżeli licencji udziela firma polska, to jest to eksport usług, objęty stawką 0 proc. Licencjodawca nie musi podnosić ceny o kwotę podatku należnego, uzyskując jednocześnie prawo do odliczenia VAT-u. Obciążenie licencji tym podatkiem jest więc korzystne — wyjaśnia Tomasz Olkiewicz.

Rejestrację należy natomiast bezwzględnie zalecić w sytuacji, gdy licencji udziela firma zagraniczna. Znowelizowana ustawa wprowadziła bowiem dwa rozwiązania niekorzystne dla kupujących usługi poza krajem. Pierwsze to przesunięcie terminu odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług. Obecnie można go dokonać dopiero w rozliczeniu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłacenia VAT. Podatnik będzie więc zmuszony co najmniej przez miesiąc finansować podatek.

Drugie ograniczenie dotyczy usług, za które należność przekazywana jest nawet pośrednio do któregoś z 41 rajów podatkowych umieszczonych na liście -— załączniku do ustawy. Jeżeli licencjodawca ma siedzibę w jednym z tych państw, polski przedsiębiorca traci prawo do odliczenia podatku. Dzięki rejestracji, zwalniającej kontrakt z opodatkowania VAT- em, sankcja ta nie będzie miała żadnego zastosowania.

Liczy się data

Rejestracji podlegają wyłącznie umowy zawarte przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (26 marca). Uprawnionym do zgłoszenia jest podatnik licencjodawca, a w przypadku, gdy jest on podmiotem zagranicznym — licencjobiorca. Przepisy nie określają trybu rejestracji. Wystarczy złożenie w urzędzie skarbowym kopii kontraktu i uzyskanie na własnym egzemplarzu pieczęci z datownikiem, która stanowić będzie dowód zachowania terminu.

— Należy mieć na uwadze to, że zgłoszenie może być dokonane wyłącznie w urzędzie, w którym zgłaszający jest zarejestrowany jako podatnik — uczula Tomasz Olkiewicz.

Warto również pamiętać o zastrzeżeniu, według którego przepisy o VAT nie mają zastosowania, ale bez uwzględnienia zmian kontraktów licencyjnych dokonanych po rejestracji. Nie jest jasne, co to oznacza w praktyce, szczególnie w sytuacji, kiedy zmiana dotyczyłaby podniesienia opłaty licencyjnej. Nasuwają się dwa rozwiązania — albo zmiana ceny powoduje utratę zwolnienia co do całej umowy, albo podatek obciąży jedynie zwiększoną część obrotu.

— Podwyższenie ceny, o ile nie wynika z zawartej w pierwotnej umowie klauzuli, skutkować będzie utratą zwolnienia. Podobnie będzie w przypadku rozszerzenia umowy na nowe produkty. Natomiast obniżenie opłaty raczej nie powinno spowodować obciążenia podatkiem. Celem zastrzeżenia jest bowiem, aby przedsiębiorcy nie zwiększali swoich nieopodatkowanych obrotów — uważa Tomasz Olkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ruciński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Można uniknąć płacenia VAT-u