Można zwracać używany towar

opublikowano: 26-11-2014, 00:00

Klient e-sklepu może rozpakować i obejrzeć towar, a potem zrezygnować z zakupu — uznał SOKiK.

Sprzedawcom internetowym nie wolno zastrzegać, że odstąpienie od umowy jest możliwe, tylko kiedy zwracany towar jest nieużywany oraz w oryginalnym i nienaruszonym stanie. Tak uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) w wyroku z 17 listopada tego roku. Wyrok dotyczy decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z sierpnia 2012 r.

Jego postępowanie wykazało, że w regulaminie sklepu internetowego Vision Express znalazły się postanowienia niezgodne z prawem i naruszające interesy konsumentów. Przedsiębiorca zastrzegał m.in., że odstępując od umowy, klient może zwrócić tylko produkt nieużywany, w oryginalnym i nienaruszonym stanie.

Tymczasem kupując przez internet, konsument nie ma możliwości obejrzenia i sprawdzenia produktu przed zawarciem transakcji. Dlatego ma prawo to zrobić po odebraniu przedmiotu — w ramach tzw. zwykłego zarządu. Oznacza to, że można otworzyć opakowanie, aby przymierzyć okulary lub sprawdzić, czy dostarczono soczewki o odpowiedniej mocy. W takiej sytuacji nie traci prawa do odstąpienia od umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu