MS, SG: w lutym RPP nie obniży stóp

Przemysław Barankiewicz
19-02-2002, 00:00

Zaskakujący spadek rocznej inflacji do 3,5 proc. w styczniu nie skłoni członków Rady Polityki Pieniężnej do redukcji stóp w tym miesiącu — wynika z codziennych raportów banków Morgan Stanley i Societe Generale. Analitycy oczekują wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach. Różnią się jednak w prognozach jej ponownego spadku. MS oczekuje, że stanie się to wczesnym latem, a SG spodziewa się tego jeszcze w II kwartale.

— Jesteśmy ostrożni w wyciąganiu głębszych wniosków z piątkowych danych. Po pierwsze, coroczna zmiana inflacyjnego koszyka może jeszcze zmienić styczniowe dane. Po drugie, terminy wzrostu regulowanych opłat do pewnego stopnia mogą zniekształcać dane o cenach w pierwszych miesiącach roku — komentuje Marcin Mróz, ekonomista SG.

Oliver Weeks z MS zwrócił uwagę na to, że Polska jest jedynym krajem w Europie Środkowej, który pozytywnie zaskoczył danymi o inflacji w styczniu. Stało się tak dzięki taniej żywności. Jego zdaniem, na koniec roku inflacja wyniesie 4,4 proc.

— RPP rozpocznie cięcie stóp w marcu i kwietniu, łącznie o 200 punktów bazowych do czerwca, a potem już ich nie zmieni do końca roku — prognozuje londyński analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MS, SG: w lutym RPP nie obniży stóp