MSP: 36,7 mld zł z prywatyzacji do końca 2010 r.

PAP
opublikowano: 22-07-2009, 17:27

Resort skarbu szacuje, że przychody z  prywatyzacji w drugiej połowie 2009 roku i w całym 2010 roku wyniosą łącznie 36,7 mld zł.

Ministerstwo Skarbu przygotowało aktualizację programu prywatyzacji na lata 2008-2011.

"Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym części akcji KGHM i Lotos. Przyspieszona prywatyzacja oznacza również szansę na lepsze radzenie sobie z kryzysem przez sprywatyzowane firmy. W rękach Skarbu Państwa pozostaną spółki strategiczne" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP w środę.

Według ministra skarbu Aleksandra Grada aktualizacja programu ma pokazać, w jaki sposób resort może uzyskać środki z prywatyzacji w poszczególnych spółkach. "Co może nas uchronić przed koniecznością podnoszenia podatków lub zwiększania obciążeń naszego budżetu po innej stronie. To, czego ode mnie oczekiwano, zostało wykonane" - dodał Grad podczas środowej konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że "jeśli chodzi o takie spółki, jak KGHM czy inne podmioty, to jest to pewien katalog możliwości, z którego potencjalnie możemy skorzystać". "Co nie oznacza, że z niego skorzystamy" - podkreślił.

MSP poinformowało, że projekt aktualizacji planu prywatyzacji został skierowany w środę do Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz zainteresowanych resortów.

"Około 10 miliardów zł z zakładanej sumy wpływów zostanie osiągnięte jeszcze w drugiej połowie 2009 r. (dodatkowe 2 miliardy pochodzą już z podpisanych umów), pozostała kwota - około 25 miliardów - w 2010 roku" - dodano.

Resort podkreślił, że najważniejsze projekty prywatyzacyjne w zaktualizowanym programie dotyczą spółek m.in. z branży energetycznej: Enei, firmy Tauron, PGE, Energi i ZE PAK oraz z sektora chemicznego: Ciechu, Zakładów Chemicznych Police, Zakładów Azotowych Puławy, Tarnów i Kędzierzyn. Plan zakłada również prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych i sprzedaż udziałów w spółkach TP, Pekao SA, LW Bogdanka, Ruch i Lotos.

Rzecznik MSP Maciej Wewiór powiedział w środę PAP, że resort zamierza sprzedać jedynie te akcje Grupy Lotos, które Skarb Państwa otrzymał w zamian za walory Petrobaltiku. "Nie planujemy sprzedaży pakietu większościowego Grupy Lotos. Chcemy sprzedać jedynie te akcje, które Skarb Państwa otrzymał w zamian za wniesienie do Lotosu pakietu Petrobaltiku" - podkreślił rzecznik.

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedać ponadto od 10 do 41 proc. swoich udziałów w KGHM. SP ma 41,78 proc. akcji KGHM.

Związki zawodowe KGHM są zaskoczone planami Skarbu Państwa dotyczącymi wyjścia z miedziowej spółki. Członek RN KGHM z ramienia załogi Józef Czyczerski powiedział PAP, że związki planują protest. "To dla mnie totalne zaskoczenie. Decyzji o sprzedaży Polskiej Miedzi się nie spodziewałem. Jeszcze niedawno politycy PO zapewniali nas, że na pewno nie dojdzie do prywatyzacji KGHM" - powiedział Czyczerski.

"Nie zgadzamy się z taką decyzją. Będziemy rozważać różne scenariusze. Nie będziemy spokojnie czekać, aż nas zniszczą. Łagodną formą naszego protestu byłby strajk. Nie można traktować koniunkturalnie przemysłu miedziowego, bez względu na wysokość deficytu. To działanie na szkodę państwa" - dodał Czyczerski.

W projekcie (prywatyzacji na lata 2008-2011) zaproponowano także przyjęcie zasady uzyskiwania bieżącej akceptacji Rady Ministrów dla prywatyzacji spółek w trudnej sytuacji ekonomicznej (gdy prywatyzacja może pomóc przedsiębiorstwu) oraz zagrożonych słabym zainteresowaniem inwestorów i ofertami niższymi od wycen.

Resort podkreślił, że mimo międzynarodowego kryzysu finansowego od 2008 roku nastąpiło znaczące przyspieszenie prywatyzacji w Polsce. "W tym czasie zakończono proces prywatyzacji 144 spółek i przeprowadzono z sukcesem oferty publiczne spółek Zakłady Azotowe w Tarnowie, Enea i LW Bogdanka" - podało MSP.

30 czerwca 2009 r. na różnych etapach zaawansowania procesu prywatyzacyjnego znajdowało się 431 projektów. "Obecnie spośród realizowanych projektów 115 znajduje się na etapie przygotowania do prywatyzacji, w przypadku 126 spółek trwa wybór doradcy, dla 74 podmiotów prowadzone są analizy przedprywatyzacyjne, a w 116 projektach rozpoczął się proces poszukiwania inwestora" - czytamy w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane