MSP chce utrzymać tempo

Katarzyna Jaźwińska
15-09-2000, 00:00

MSP chce utrzymać tempo

TAK SAMO: Andrzej Chronowski, szef MSP, nie wykluczył zmian zasad prywatyzacji sektora naftowego. fot. Grzegorz Kawecki

Misterstwo Skarbu Państwa położy nacisk przede wszystkim na prywatyzację hut, zakładów zbrojeniowych i energetycznych.

Zapowiada też modyfikację wielu dotychczasowych programów przekształceń własnościowych w tych sektorach. Nie zamierza jednak wprowadzać wielu zmian w strategii prywatyzacji hut.

Andrzej Chronowski, minister skarbu, twierdzi, że obecnie resort zamierza się skupić na prywatyzacji hutnictwa, zbrojeniówki i energetyki. Zapewnia, że nie zamierza administracyjnie łączyć stalowych spółek, a ich konsolidacja byłaby wskazana, ale tylko poprzez prywatyzację. Minister podkreśla także, że nie będzie przeszkadzać w realizacji zaawansowanych procesów w prywatyzowanych hutach, a za taki uznaje możliwość wejścia włoskiego Danieli i Corusa do Huty Katowice.

— Nie zmienia się zasad w trakcie gry, tym bardziej że mogłoby to podważyć wiarygodność Polski — uważa Andrzej Chronowski.

Zmiany niewykluczone

Jego zdaniem, trudno byłoby również zrealizować program łączenia zakładów zbrojeniowych. Nie widzi także przeszkód w odrębnym funkcjonowaniu PKN Orlen i Rafinerii Gdańskiej, choć nie wyklucza zmiany programu prywatyzacyjnego tego sektora. Nie widzi również możliwości, by w gdańskiej rafinerii — przed prywatyzacją — powstały terminale paliwowe. O ich budowę starają się szwedzki Preem i niemiecki Oiltanking.

Nie wyklucza również konsolidacji cukrowni. Ma nadzieję, że uda się wyłonić doradcę prywatyzacyjnego dla tego sektora. Dopiero jego analiza pokazałaby, czy powstanie Polskiego Cukru będzie uzasadnione ekonomicznie.

Brak instrumentów

Minister twierdzi także, że nie ma instrumentów, dzięki którym można by przywrócić kontrolę nad grupą PZU. Nie wypowiada się natomiast jednoznacznie za lub przeciw kandydaturze na szefa RN PZU, Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Nie otrzymał żadnych informacji o ewentualnych planach mianowania na to stanowisko Władysława Jamrożego, byłego prezesa PZU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP chce utrzymać tempo