MSP: decyzja o prywatyzacji GPW przed wyborami

Przemek Barankiewicz
19-04-2001, 22:11

Minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska stwierdziła, że decyzja w sprawie prywatyzacji GPW i wejścia jej w alians z którymś z zachodnich parkietów zapadnie przed wyborami parlamentarnymi w Polsce.

- MSP popiera wejście GPW w alians strategiczny z giełdami europejskimi. Nie wiem, która to będzie giełda, ale uważam, że tak duża liczba giełd w Europie nie utrzyma się, dlatego konsolidacja jest konieczna - uważa minister skarbu.

Szefowa resortu stwierdziła jednocześnie, że MSP nie zamierza obecnie sprzedawać 10 proc. akcji KGHM w ofercie publicznej, ze względu na dekoniunkturę na giełdzie i niską cenę akcji miedziowego kombinatu.

- Decyzja o sprzedaży akcji KGHM już zapadła, ale przy obecnej koniunkturze na giełdzie i niskiej cenie KGHM Ministerstwo Skarbu Państwa nie zdecyduje się obecnie na sprzedaż kombinatu w ofercie publicznej. Czekamy jeszcze na opinię doradcy, ale z decyzją o sprzedaży poczekamy na poprawę koniunktury - powiedziała minister skarbu.

Nie wiadomo również, czy w tym roku uda się przeprowadzić ofertę publiczną akcji PZU.

- To się może nie udać z tego powodu, że oferta jest poważna i wymaga dużo przygotowań, badań, analiz - tłumaczyła szefowa resortu skarbu.

Analitycy szacują, że skarb państwa może uzyskać 5-8 mld zł z oferty publicznej PZU SA.

Gorzej, że - zdaniem Aldony Kameli-Sowińskiej - prawdopodobnie nie uda się przeprowadzić w tym roku prywatyzacji PKO BP.

- Nie zapadła jeszcze decyzja, czy akcje PKO BP zostaną wprowadzone na GPW, czy sprzedane inwestorowi strategicznemu. Prywatyzację PKO BP zapewne przeprowadzi już nowy minister, po wyborach parlamentarnych - powiedziała minister skarbu.

Wcześniej MSP informowało, że zamierza pozostawić w rękach skarbu państwa 51 proc. akcji banku.

PZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP: decyzja o prywatyzacji GPW przed wyborami