MSP: doradca ds. przekształceń PKS-ów najwcześniej do końca marca

opublikowano: 24-01-2007, 18:28

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce najwcześniej do końca marca wybrać doradcę, który ma opracować strategię przekształceń firm z sektora PKS-ów, pomóc w ich restrukturyzacji i ewentualnie w przeprowadzeniu konsolidacji a także prywatyzacji, poinformował w środę wiceminister skarbu Sławomir Urbaniak.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce najwcześniej do końca marca wybrać doradcę, który ma opracować strategię przekształceń firm z sektora PKS-ów, pomóc w ich restrukturyzacji i ewentualnie w przeprowadzeniu konsolidacji a także prywatyzacji, poinformował w środę wiceminister skarbu Sławomir Urbaniak.

„Myślę, że doradca będzie wybrany najwcześniej do końca marca”- powiedział Urbaniak dziennikarzom w środę w Sejmie. Według niego, doradca opracuje strategię dla PKS-ów, pomoże w określeniu sposobu restrukturyzacji tych firm i w przygotowaniu „wyjścia” Skarbu Państwa z PKS-ów.

Wiceminister powiedział, że są możliwe różne warianty wyjścia SP z tych firm, m.in. sprzedaż akcji w trybie rokowań lub przetargu publicznego inwestorowi branżowemu i nieodpłatne zbycie na rzecz samorządu. Możliwa jest także konsolidacja niektórych firm.

MSP sprawuje obecnie nadzór właścicielski nad 61 spółkami, w tym 59 jednoosobowymi, zajmującymi się przewozem pasażerskim i towarowym. Z kolei wojewodowie pełnią funkcję organu założycielskiego dla 45 przedsiębiorstw państwowych tej branży.

W środę przedstawiciele MSP poinfomowali, że zgodnie z nowelą ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji wojewodowie mają czas do połowy roku na prywatyzacje firm, które znajdują się w ich gestii.

„Jeśli do końca czerwca wojewodowie nie sprywatyzują firm trafią one do MSP” - powiedział Urbaniak. (ISB)

maza


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP: doradca ds. przekształceń PKS-ów najwcześniej do końca marca