MSP: Dziewięć uzdrowisk ma być wyłączonych z prywatyzacji

opublikowano: 01-04-2004, 18:31

ISB: Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) i specjalnie powołany międzyresortowy zespół chce wyłączyć z prywatyzacji dziewięć uzdrowisk, powiedział agencji ISB Józef Woźniakowski, wiceminister skarbu.

„Chcemy żeby uzdrowiska z Buska Zdroju, Ciechocinka, Kołobrzegu, Krynicy, Lądka Zdroju, Świnoujścia, Rymanowa, Ustronia oraz Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich pozostały spółkami ‘narodowymi’, wyłączonymi z prywatyzacji” – powiedział wiceminister w rozmowie z ISB.

Wybór firm nastąpił pod kątem świadczonych przez te spółki usług oraz kondycji finansowej. „Narodowymi zostaną uzdrowiska wykonujące szeroki zakres usług oraz będące w najlepszej kondycji finansowej” – powiedział wiceminister.

Uzdrowiska, które mają zostać państwowymi spółkami będą mogły podejmować wspólne inicjatywy gospodarcze z innymi podmiotami. „Nie chcemy sprzedać tych spółek ale znaleźć dla nich partnerów biznesowych” – powiedział też Woźniakowski.

Ponadto narodowe uzdrowiska mają zostać zasilone środkami pochodzącymi ze specjalnego funduszu, na który będą się składać wpływy z prywatyzacji spółek uzdrowiskowych. Będą one wykorzystane na inwestycje w bazę zabiegową i hotelową.

Według wiceministra lista narodowych uzdrowisk powinna zostać zapisana w ustawie o uzdrowiskach i gminach uzdrowiskowych.

Międzyresortowy zespół zalecił też, aby wstrzymać się z ostatecznymi decyzjami o sposobie prywatyzacji uzdrowisk z Iwonicza Zdroju, Rabki oraz Szczawnicy Zdroju, ze względu na zgłoszone w stosunku do nich roszczenia reprywatyzacyjne.

„Wybraliśmy też kilka uzdrowisk, których prywatyzacja ma być niebawem rozpoczęta i nie będzie obwarowana żadnymi ograniczeniami” –powiedział Wożniakowski. Do tej grupy zaliczono uzdrowiska z Krakowa, Przerzeczyna Zdroju, Kamienia Pomorskiego, Konstancina, Wieńca i Wysowej.

Z kolei uzdrowiska z Jeleniej Góry, Inowrocławia, Połczyna, Horyńca Zdroju, Szczawna Zdroju, Ustki i Świeradowa mają być prywatyzowane etapami, a wpływ skarbu państwa na ich funkcjonowanie ma się utrzymać w ciągu pięciu lat po prywatyzacji.

„Na indywidualne podejście do prywatyzacji spółek z tej grupy zdecydowano się ze względu na unikalne zasoby naturalne posiadane przez te spółki oraz ze względu na duże znaczenie dla miejscowości, w których są usytuowane” –powiedział Woźnaikowski.

Wiceminister dodał, ze MSP zakłada, ze sprzedaż akcji i udziałów tych firm będzie skierowana też do spółek pracowniczo-menedżerskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP: Dziewięć uzdrowisk ma być wyłączonych z prywatyzacji