MSP: nadal nie ma uzasadnienia decyzji KNB

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-03-2006, 06:35

Do niedzielnego popołudnia minister Skarbu Państwa nie otrzymał na piśmie decyzji, wraz z uzasadnieniem, Komisji Nadzoru Bankowego, która 8 marca  odmówiła dopuszczenia przedstawiciela Ministerstwa SP do postępowania z wniosku UniCredito Italiano S.p.A. - wynika z komunikatu MSP zamieszczonego na stronach internetowych resortu.

Do niedzielnego popołudnia minister Skarbu Państwa nie otrzymał na piśmie decyzji, wraz z uzasadnieniem, Komisji Nadzoru Bankowego, która 8 marca  odmówiła dopuszczenia przedstawiciela Ministerstwa SP do postępowania z wniosku UniCredito Italiano S.p.A. - wynika z komunikatu MSP zamieszczonego na stronach internetowych resortu.

    Komunikat zwraca uwagę, że już 9 marca, w godzinach rannych, Minister SP złożył wniosek do KNB o doręczenie decyzji odmownej na piśmie wraz z uzasadnieniem. "Do chwili obecnej, tj. popołudnia 12 marca, czyli po upływie ponad 72 godzin, Minister Skarbu Państwa nadal nie otrzymał ww. decyzji. Otrzymanie decyzji na piśmie jest warunkiem koniecznym do podjęcia przez MSP kroków prawnych w postaci wystąpienia o ponowne rozpatrzenie wniosku o dopuszczenie do postępowania i w dalszej kolejności odwołania do sądu administracyjnego" - głosi komunikat.

    Według resortu, "opieszałość KNB utrudnia Ministrowi SP wykonywanie ustawowych obowiązków ochrony interesu publicznego i kontrastuje z zapewnieniami o poszanowaniu prawa składanymi przez przewodniczącego KNB. Jedną z podstawowych zasad postępowania administracyjnego, ujętą w art. 12 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, jest szybkość postępowania". 

    MSP zwraca uwagę, że "wniosek Unicredito Italiano S.p.A. o wykluczenie z KNB przedstawiciela Ministra Finansów z powodu rzekomej stronniczości, był rozpatrzony błyskawicznie i po myśli strony wnioskującej".

    W minioną środę prezes NBP Leszek Balcerowcz wykluczył wicemin. finansów Cezarego Mecha z posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego (KNB). O wykluczeniu prezes NBP zdecydował na wniosek UniCredito. Włoski inwestor uznał, że Mech nie jest bezstronny.

    KNB zajmowała się wnioskiem UniCredito w sprawie zgody na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. KNB nie podjęła jeszcze decyzji, a następne posiedzenie wyznaczono na 15 marca. Zgoda na wykonywanie prawa głosu jest niezbędna, by UniCredito mogło złożyć następny wniosek - o zgodę na połączenie Pekao SA i BPH. Na tę fuzję nie chce się zgodzić polski rząd.

    Balcerowicz wyjaśniał podczas dziennikarzom po posiedzeniu KNB, że powołał się na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (art. 27 i 24), które upoważniają przełożonego do wyłączenia z prac danej osoby, jeśli uprawdopodobniona jest wątpliwość co do jej bezstronności.

    W piątek sprawą zajmował się Sejm - przedstawiciele rządu i większości klubów parlamentarnych zaatakowali decyzję Balcerowicza; w jego obronie wystąpiła jedynie PO.

    Zdaniem premiera Kazimierza Marcinkiewicza, Balcerowicz naruszył prawo wykluczając Mecha; prawo naruszyła również KNB nie dopuszczając Skarbu Państwa jako strony w postępowaniu w sprawie UniCredito.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane