MSP obejmą ochroną należności eksportowe

Ubezpieczenia Polisa asekurująca sprzedaż w kredycie kupieckim dla małych przedsiębiorców to nic nowego — podobne rozwiązania już działają na rynku

Niedawno Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) i PKO BP ogłosiły start Polisy na świat, ubezpieczającej należności przedsiębiorców z obrotami w kredycie kupieckim do 5 mln zł. Podobne narzędzia działają na rynku ubezpieczeniowym nie od dzisiaj, choć niewątpliwie nowa propozycja ma kilka przewag.

Zobacz więcej

UBEZPIECZĄ PRZEZ BANK: — Dzięki możliwości dystrybucji Polisy na świat przez placówki PKO BP pierwszy raz możemy tak szeroko wyjść do małych i średnich firm — mówi Janusz Władyczak, wiceprezes KUKE. Fot. ARC

Dystrybucja to podstawa

Ubezpieczenie należności eksportowych dla małych firm można znaleźć u niemal wszystkich graczy obecnych na tym rynku.

— Generalnie większość ubezpieczycieli oferuje wybrane rozwiązania dla małych i średnich firm, rzadziej dla mikroprzedsiębiorstw — mówi Marcin Olczak, dyrektor departamentu ryzyk kredytowych i politycznych w Marshu. Polisa na świat wyróżnia się na tle dotychczasowych propozycji przede wszystkim sposobem dotarcia do najmniejszych podmiotów.

— To przełom w dostępności naszej oferty, ponieważ dzięki współpracy z PKO BP, bankiem z największą w Polsce siecią placówek, pierwszy raz w historii możemy tak szeroko wyjść do małych i średnich firm — podkreśla Janusz Władyczak, wiceprezes zarządu KUKE. Proces zawarcia umowy został uproszczony do tego stopnia, że podpisanie polisy może odbyć się podczas jednej wizyty w banku, bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dodatkowych — poza bankowymi — dokumentów.

— Ponadto składka zostanie pobrana automatycznie z konta firmowego — podkreśla Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Pomysł na dystrybucję przez jeden z największych banków zasługuje na wyróżnienie, tym bardziej że to właśnie w obszarze ścieżki dotarcia do małych firm ubezpieczyciele szukają od dawna skutecznych rozwiązań. — Próbują osiągnąć ten cel poprzez niezależnych agentów, internet lub inne instytucje finansowe, ale bez większego sukcesu — podkreśla Marcin Olczak.

Ceny w standardzie

Korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia MSP jest również oferowanie w ramach Polisy na świat z góry określonych wariantów ubezpieczenia o stałych wartościach i wysokości składki. — To skraca czas uruchomienia polisy — mówi Łukasz Zoń. Produkt PFR, KUKE i PKO BP daje do wyboru cztery warianty z sumami ubezpieczenia od 500 tys. zł do 5 mln zł oraz limitami od 15 tys. zł do 50 tys. zł. Natomiast składka roczna w zależności od wybranego wariantu sięga od 2,5 tys. zł do 18 tys. zł.

— Cena nie odbiega od standardów rynkowych. Generalnie za ubezpieczenie należności kredytu kupieckiego zwykle trzeba zapłacić od 2 do 5 proc. sumy ubezpieczenia, w zależności od kraju docelowego — tłumaczy Łukasz Zoń. Może być też taniej. Atradius, który swoje rozwiązania pod nazwą „First” kieruje do firm z obrotami do 16 mln zł, oferuje minimalną składkę rzędu 10 tys. zł rocznie przy sumie ubezpieczenia 250 tys. zł. To identycznie jak w Polisie na świat, tyle że przewiduje ona zawsze udział własny klienta w szkodzie rzędu 20 proc., podczas kiedy w Atradiusie jest to 10 proc.

— Co prawda nie mamy ochrony dla limitu rzędu 15 tys. zł, ale przykładowo, decydując się na polisę z najniższą składką roczną, uzyskujemy automatycznie limit wyższy o 10 tys. zł i zdecydowanie niższy udział własny w szkodzie — tłumaczy Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradiusa w Polsce.

Cały świat

Plusem Polisy na świat w stosunku do innych rynkowych rozwiązań jest również szeroka lista państw, do których eksport można objąć ochroną — jest ich aż 103. W przypadku rozwiązania Atradiusa skierowanego do małych firm ubezpieczenie zapewni ochronę w stosunku do kontrahentów z 35 krajów OECD. — Jesteśmy jednak w stanie zaoferować również pakiety dopasowane do konkretnych potrzeb klienta, gdzie ochrona obejmie cały świat — zapewnia Paweł Szczepankowski. Euler Hermes natomiast nie rozróżnia klientów ze względu na rynki, na których działają. — Nie mamy listy wyłączonych krajów, każda transakcja oceniania jest indywidualnie. Opłaty i terminy związane z obsługą ubezpieczenia, m.in. 90-dniowy okres, podczas którego staramy się odzyskać należność naszego klienta, a po nim ma on prawo do odszkodowania, są takie same dla obrotu krajowego oraz w odniesieniu do większości transakcji zagranicznych ubezpieczonych u nas firm, również z sektora MSP. Tylko przy bardziej egzotycznych rynkach, czy tych o większym ryzyku, windykacja może trwać do 210 dni — mówi Grzegorz Błachnio, analityk w Euler Hermes.

Szybka wypłata

Brokerzy w przypadku Polisy na świat pozytywnie oceniają także krótki czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania po zgłoszeniu wniosku o interwencję.

— Szkoda wypłacana jest po 60 dniach od zgłoszenia, podczas gdy standardowo jest to 120 dni — mówi Janusz Władyczak.

Minusem może być krótki maksymalny okres kredytowania oraz wymogi stawiane kontrahentom. Płatności kontrahentów realizowane w ciągu ostatnich 6-miesięcy nie mogą być opóźnione o więcej niż 30 dni. Wymaga się od nich także prowadzenia działalności od co najmniej dziewięciu miesięcy.

— Na rynku są dostępne bardziej elastyczne rozwiązania w tej sprawie — zwraca uwagę Marcin Olczak.

— W KUKE maksymalny możliwy termin płatności wynosi 60 dni, a u nas 180 dni. Ponadto Polisa na świat stawia za wymóg nieprzekraczanie opóźnień żadnych płatności odbiorcy dłużej niż o 30 dni, a u nas jest to 90 dni — porównuje Paweł Szczepankowski. Polisa na świat jest skierowana do przedsiębiorców, którzy już prowadzą działalność eksportową.

— Muszą wykazać się także pozytywną historią współpracy z kontrahentami, których chcą objąć ochroną ubezpieczeniową — mówi Łukasz Zoń.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / MSP obejmą ochroną należności eksportowe