MSP podtrzymuje termin debiutu GPW na giełdzie w IV kwartale

ISB
opublikowano: 16-07-2008, 13:36

Akcje GPW mają zadebiutować na giełdzie warszawskiej zgodnie z planem, czyli w czwartym kwartale br, poinformował w  środę wiceminister skarbu Michał Chyczewski, podtrzymując wcześniejsze plany.

"Podtrzymujemy plan dokonania prywatyzacji GPW w czwartym kwartale" - powiedział Chyczewski podczas konferencji prasowej na giełdzie. Zastrzegł jednak, że jedynym ryzykiem dla oferty GPW są kwestie legislacyjne, czyli późne wejście w życie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

"Formalne złożenie wniosku o dopuszczenie może nastąpić dopiero po przyjęciu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi przez Sejm i podpisaniu przez prezydenta" - powiedział wiceminister. Dodał, że ma nadzieję, że proces legislacyjny zakończy się najpóźniej pod koniec września.

Chyczewski poinformował, że przed formalnym złożeniem wniosku o zatwierdzenie prospektu GPW oferujący zwróci się do komisji o zaopiniowanie dokumentu, tak aby został szybko zatwierdzony po jego formalnym złożeniu.

W środę prezes GPW Ludwik Sobolewski poinformował, że wszelkie prace nad prospektem toczą się zgodnie z planem. "Pracujemy intensywnie i produktywnie. Prospekt wkrótce będzie gotowy" - powiedział.

Na wiosnę informowano, że prospekt emisyjny Giełdy Papierów Wartościowych powinien być gotowy na przełomie maja i czerwca, a debiut GPW nastąpi w połowie października.

MSP planuje sprzedać 47,82% akcji GPW w pierwszym etapie prywatyzacji, w ofercie publicznej - w transzy instytucjonalnej i indywidualnej - ma znaleźć się 19% walorów, natomiast 28,82% akcji zostanie zaoferowanym w tzw. ofercie kierowanej do domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych i funduszy emerytalnych.

Obecnie Skarb Państwa ma 98,82% udziału w kapitale zakładowym GPW, a pozostałe 1,18% akcji należy do banków, domów maklerskich oraz emitentów papierów wartościowych.

Według wyceny, ujawnionej przez poprzednie kierownictwo MSP na jesieni 2007 roku, GPW jest warta minimum 1,8 mld zł. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP podtrzymuje termin debiutu GPW na giełdzie w IV kwartale