MSP proponuje reprywatyzację przy pomocy bonów rekompensacyjnych

opublikowano: 17-11-2004, 21:01

Wydawanie bonów rekompensacyjnych jako formę reprywatyzacji proponuje resort skarbu w projekcie ustawy reprywatyzacyjnej, opublikowanym w środę na stronach internetowych ministerstwa.

"Nie można jeszcze podać terminu, kiedy projekt trafi pod obrady rządu. Najpierw odbędą się uzgodnienia międzyresortowe" - powiedział w środę PAP rzecznik prasowy ministerstwa skarbu Janusz Kwiatkowski.

Dodał, że forma bonów jest "poszukiwaniem rozwiązań możliwych dla Skarbu Państwa".

Według projektu, bony, będące papierem wartościowym na okaziciela, mogłyby być zamieniane na majątek znajdujący się w zasobie mienia publicznego. Dotychczas zostało złożonych 55 tys. wniosków reprywatyzacyjnych, a przewidywana wartość roszczeń wynosi co najmniej 40 mld zł.

Projekt ustawy "o prawie do rekompensaty za przejęte prez Państwo nieruchomości oraz niektóre inne składniki mienia" zakłada, że osoby uprawnione do rekompensaty będą mogły żądać od Skarbu Państwa przyznania bonów rekompensacyjnych. Bony byłyby notowane na giełdzie. Miałyby być oprocentowane co najmniej tak samo jak obligacje skarbowe i emitowane na 20 lat.

Prawo do rekompensat, dziedziczone, miałoby przysługiwać osobom fizycznym lub spółkom handlowym będącym właścicielami w dniu przejęcia mienia przez Państwo. Jednak projekt wyłącza spośród uprawnionych osoby, które utraciły obywatelstwo polskie na podstawie dekretu z 1946 roku o wyłączeniu ze społeczeństwa polskiego osób narodowości niemieckiej.

Reprywatyzacja dotyczyłaby mienia przejętego m.in. na podstawie dekretu PKWN o reformie rolnej. Projekt ustawy wyłącza natomiast mienie znacjonalizowane w Warszawie oraz znajdujące się poza obecnymi granicami Polski w związku z drugą wojną światową.

Rekompensata nie byłaby jednak pełna. Uprawnieni otrzymaliby rekompensaty w wysokości 15 proc. wartości przejętego mienia. Wycena ma uwzględniać zarówno wartość z dnia nacjonalizacji, jak i obciążenia oraz ceny z dnia wejścia w życie ustawy.

Decyzje w sprawie rekompensat i liczby bonów wydawaliby wojewodowie. Mieliby na decyzję 6 miesięcy od dnia złożenia kompletnego wniosku.

Projekt zakłada, że jeśli osoba posiadająca bony rekompensacyjne chciałaby kupić mienie z zasobu oferowanego przez Skarb Państwa, to będzie mieć prawo pierwszeństwa.

W zasobie mienia na reprywatyzację będzie m.in. przynajmniej 500 tys. ha nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, przynajmniej 80 tys. ha gruntów nieleśnych zarządzanych przez Lasy Państwowe, nieruchomości Skarbu Państwa, akcje z tzw. rezerwy reprywatyzacyjnej i środki pieniężne.

W uzasadnieniu do projektu resort skarbu zwraca uwagę, że w naszej części Europy tylko Polska nie przeprowadziła reprywatyzacji. Rezultatem jest naruszanie konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawa. Ponadto "nie sprzyja to zaufaniu przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w Polsce".

Resort podkreśla, że utrzymywanie obecnego stanu stanowi zagrożenie dla finansów publicznych. Zwraca uwagę, że przynajmniej kilkaset spraw skierowano już do trybunałów międzynarodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP proponuje reprywatyzację przy pomocy bonów rekompensacyjnych