MSP przymierza się do sprzedaży Enei

Agnieszka Berger
02-12-2003, 00:00

Ministerstwo skarbu szykuje się do prywatyzacji poznańskiej grupy Enea. Spółka ma szansę być pierwszym giełdowym dystrybutorem energii.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) powoli przymierza się do rozpoczęcia prywatyzacji Enei — największego w kraju dystrybutora energii elektrycznej, który powstał w wyniku konsolidacji pięciu wielkopolskich zakładów energetycznych.

Preferencje dla giełdy

Z nieoficjalnych informacji wynika, że resort skierował do poznańskiej spółki pismo z pytaniem o jej gotowość do finansowania usług przyszłego doradcy prywatyzacyjnego oraz do udostępniania mu informacji. To oznacza, że już niedługo MSP powinno ogłosić przetarg na firmę doradczą.

Formalnie nie jest przesądzone, czy wielkopolski dystrybutor prądu trafi w ręce inwestora strategicznego, czy też na parkiet warszawskiej giełdy. Rządowy program prywatyzacji i restrukturyzacji energetyki nie rozstrzyga tego ostatecznie — napisano w nim, że ścieżka giełdowa będzie wariantem preferowanym, lecz nie wykluczono sprzedaży akcji pojedynczemu inwestorowi.

Prywatyzacja Enei będzie z pewnością łakomym kąskiem dla firm doradczych — zwłaszcza że ostatnio kancelarie nie mogą narzekać na nadmiar dużych projektów. A ten będzie jednym z największych, bo po konsolidacji obroty Enei sięgają niemal 4 mld zł. Przychodów na takim poziomie spodziewa się na koniec roku Jerzy Gruszka, prezes Enei.

Na małym plusie

— Zysk netto powinien przekroczyć 30 mln zł. Byłby znacznie większy, gdyby nie wzrost amortyzacji związany z przeszacowaniem majątku firmy do poziomu tzw. wartści godziwej. Jedyne poważne zagrożenie wiąże się z nie spłaconymi należnościami fabryki papieru Skolwin, które przekraczają 30 mln zł. Jeśli nie powiedzie się egzekucja choć kilkunastu milionów złotych, zysk będzie mniejszy o połowę — zapowiada Jerzy Gruszka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP przymierza się do sprzedaży Enei