MSP: UniCredito powinno uzyskać zgodę polskiego KNB

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-03-2006, 19:44

Zdaniem Ministerstwa Skarbu Państwa, UniCredito, przed europejskim połączeniem z HVB, powinno uzyskać zgodę polskiego nadzoru bankowego (Komisji Nadzoru Bankowego - KNB) na wykonywanie praw głosu z akcji BPH, którego HVB był większościowym akcjonariuszem - wynika z wtorkowego komunikatu MSP.

Zdaniem Ministerstwa Skarbu Państwa, UniCredito, przed europejskim połączeniem z HVB, powinno uzyskać zgodę polskiego nadzoru bankowego (Komisji Nadzoru Bankowego - KNB) na wykonywanie praw głosu z akcji BPH, którego HVB był większościowym akcjonariuszem - wynika z wtorkowego komunikatu MSP.

    MSP przedstawiło swoją opinię prawną co do możliwości wydania zezwolenia na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH dla UniCredito, które po fuzji z HVB stało się właścicielem 71,03 proc. akcji BPH. Resort zaprosił też specjalistów prawa bankowego i prasę fachową do wyrażenia swojego stanowiska w tej sprawie.

    Zdaniem resortu skarbu, ponieważ UniCredito nie uzyskało zgody na wykonywanie prawa głosu przed połączeniem z HVB, Prawo bankowe zezwala obecnie jedynie na umorzenie postępowania lub na nakazanie sprzedaży akcji BPH zgodnie z art. 26a ust 5 Prawa bankowego. Artykuł ten stanowi, że KNB może nakazać sprzedaż akcji, m.in. jeśli kupujący akcje może mieć niekorzystny wpływ na zarządzanie bankiem.

    Departament prawny MSP wskazuje przepisy Prawa bankowego, na podstawie których nabycie akcji banku z naruszeniem prawa powoduje, z mocy prawa, utratę prawa głosu przez akcjonariusza.

    Stąd MSP wywodzi, że jeśli w dniu faktycznego nabycia akcji inwestor nie ma zgody KNB, to traci prawo głosu z tych akcji.

    Art. 25 Prawa bankowego, na który MSP powołuje się w swojej argumentacji nakazuje w przypadkach nabywania znaczących pakietów akcji banku złożyć wniosek o wydanie zezwolenia przed nabyciem akcji. MSP uważa, że wymóg tego artykułu nie dotyczy samego złożenia wniosku, ale - również - uzyskania zgody KNB. "Złożenie wniosku jest bowiem wyłącznie czynnością wszczynającą postępowanie w sprawie" - czytamy w opinii MSP.

    MSP uważa też, że jeśli nabycie akcji nastąpiło po złożeniu wniosku, ale przed uzyskaniem zgody KNB, to nie jest tak, że prawa głosu są zawieszone do uzyskania zgody Komisji.  MSP nie zgadza się z niektórymi komentarzami do Prawa bankowego, według których jeśli akcjonariusz występuje o zezwolenie już po nabyciu akcji banku, to KNB nie może wyłącznie z tego powodu odmówić zezwolenia, natomiast akcjonariusz nie może wykonywać prawa głosu do czasu uzyskania zgody.

    UniCredito złożyło wniosek o zgodę na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH w lipcu 2005 r. Jak mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor departamentu prawnego NBP Andrzej Jakubiak, UniCredito dochował procedur wymaganych przepisami.

    Uzupełnianie wniosku UniCredito trwało osiem miesięcy. Tydzień temu KNB zajęła się tym wnioskiem, jednak nie wydała decyzji. W środę odbędzie się kolejne posiedzenie KNB. 

    UniCredito jest obecnie pośrednio - przez spółkę zależną Bank Austria Creditanstalt (BA CA) - właścicielem 71,03 proc. akcji BPH, w związku z globalną fuzją dotychczasowego większościowego akcjonariusza BPH - niemieckiego banku HVB (wcześniej połączonego z BA CA). Jest też właścicielem 52,09 proc. akcji Pekao SA. UniCredito planuje połączenie BPH i Pekao SA, czemu sprzeciwia się polski rząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane