MSP usprawiedliwiają ucieczkę od fiskusa

opublikowano: 28-01-2014, 00:00

Tylko obniżenie podatków mogłoby zatrzymać falę uciekających polskiemu fiskusowi pieniędzy za granicę — uważają małe i średnie firmy.

Zdaniem 48 proc. przedsiębiorców z sektora MSP, zrzeszonych w programie Rzetelna Firma, płacenie podatków za granicą przez polskie firmy jest nieetyczne.

Aż 75 proc. respondentów uważa, że wszyscy biznesmeni powinni rozliczać się w kraju, w którym prowadzą działalność, a tylko 13 proc. daje przyzwolenie na rozliczanie się za granicą. Jednak badani przez Rzetelną Firmę przedsiębiorcy podobne działania usprawiedliwiają niesprzyjającymi warunkami w Polsce.

Ich zdaniem, dla firm, które decydują się na inwestowanie w naszym kraju, koszty pracy, surowców oraz administracyjne powinny być zachęcające, a nie są. Aż 48 proc. badanych uważa, że bez zmian przepisów podatkowych nie uda się zatrzymać odpływu kapitału z podatków do bardziej sprzyjających pod tym względem krajów, a działać trzeba, bo budżetu nie stać na uszczuplenie, co roku sięgające miliardów złotych.

— Z jednej strony nasi przedsiębiorcy chcieliby równego traktowania wszystkich podmiotów, z drugiej strony sami chętnie pewnie skorzystaliby z możliwości płacenia niższych podatków. Sytuację poprawiłyby jasne regulacje. Wiadomo, że im prostsze podatki, im mniejsza możliwość interpretacji rozwiązań prawnych i podatkowych szczególnie na linii urzędnik — przedsiębiorca, tym lepiej dla gospodarki i jej budżetu, a tym samym dla przedsiębiorców — komentuje Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Jego zdaniem, z możliwości rozliczania się za granicą coraz częściej korzystają także mniejsi gracze, np. w Irlandii podatek CIT dla firm wynosi 12,5 proc., a w Polsce 19 proc. Popularna jest także Wielka Brytania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu