MSP zapowiada konkursy do rad nadzorczych

ISB
opublikowano: 06-12-2007, 16:17

Konkursy do rad nadzorczych 11 spółek Skarbu Państwa, m.in. PKO BP, Agencji Rozwoju Przemysłu i w spółkach energetycznych zapowiedzieli przedstawiciele resortu skarbu na czwartkowej konferencji.

W czwartek zostało podpisane zarządzenie w sprawie konkursów do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa - poinformował podczas konferencji prasowej minister skarbu Aleksander Grad.

Minister wyjaśnił, że zasady przeprowadzania konkursów mają doprowadzić do tego, by obsadzanie stanowisk w radach nadzorczych było procesem "bardzo przejrzystym, publicznym" oraz by nie przebiegało w "zaciszu gabinetów".

"Spółka po spółce wyłonimy nowe rady nadzorcze, które jako zasadę będą stosowały konkursy do zarządów" - podkreślił Grad, dodając, że ten proces będzie trwał "kilka, może kilkanaście miesięcy". Przypomniał, że zobowiązanie do odpolitycznienia władz spółek przyjął przed wyborami.

"Rozpoczęcie naboru do każdej ze spółek będzie za każdym razem ogłaszane na stronach MSP. Ogłoszenie będzie zawierało kryteria, które musi spełniać kandydat do rad nadzorczych. Zarządzenie z wdrożeniem tych zasad zapoczątkuje zapowiadane przez rząd premiera Donalda Tuska odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa" - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa w komunikacie.

Grad podkreślił, że podobne zasady mają być stosowane do spółek zależnych od spółek Skarbu Państwa. Wystosował list do innych ministrów, którzy również sprawują nadzór nad spółkami Skarbu Państwa, "z prośbą, z sugestią, aby zechcieli rozważyć, czy w swoich spółkach nie powinni wprowadzić tego typu reguł".

Kolejnym etapem zmian mają być prace nad ustawą, "która skonsoliduje nadzór właścicielski w Ministerstwie Skarbu Państwa", będzie regulować sprawy przekształceń własnościowych oraz zmieni ustawę kominową, ograniczającą zarobki menedżerów w spółkach z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Przy czym MSP ma pozostawić sobie prawo kontrasygnaty, by przeciwdziałać ewentualnym nieuzasadnionym decyzjom.

Grad poinformował, że poszczególne departamenty odpowiedzialne za spółki przygotują plan wymiany rad nadzorczych w nowym trybie. Poza 11 spółkami, które przedstawili wiceministrowie, Grad nie wykluczył konkursów w KGHM i PKN Orlen.

W energetyce konkursy do rad nadzorczych zostaną ogłoszone "nawet w tym tygodniu" w spółkach Energa i Tauron - poinformował wiceminister skarbu Jan Bury. Dodał, że szybkich decyzji należy się spodziewać w Polskim Holindgu Farmaceutycznym.

Wiceminister resortu Zdzisław Gawlik zapowiedział konkursy w Chemii Polskiej oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Zwrócił uwagę, że w Chemii Polskiej w ostatnich dniach rady nadzorcze podejmowały decyzje o podwyższeniu wynagrodzeń zarządów "z mocą wsteczną".

Wiceminister skarbu Michał Chyczewski zapowiedział konkursy do rad nadzorczych Totalizatora Sportowego oraz PKO BP. W maju 2008 r. wygaśnie kadencja rady nadzorczej PKO BP.

Wiceminister Krzysztof Łaszkiewicz poinformował, że jest "bardzo pilna potrzeba" przeprowadzenia konkursu w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz spółce Gamrat. W tej drugiej spółce przeprowadzana jest restrukturyzacja, w wyniku której zostanie wydzielona część, która trafi do przemysłu obronnego, natomiast zakład tworzyw sztucznych ma "szybko" zadebiutować na giełdzie.

Wiceminister skarbu Krzysztof Żuk zapowiedział konkursy w Nafcie Polskiej, dodając, że "nad jej wykorzystaniem będziemy się zastanawiać" oraz w kopalni surowców skalnych.

Grad zapowiedział, że powstanie raport o wydarzeniach w spółkach między wyborami a 16 listopada. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane