Musimy pracować dłużej

Rozmawiał Bartek Godusławski
opublikowano: 12-03-2017, 22:00

Trzy pytania do... Piotra Lewandowskiego

TRZY PYTANIA DO... PIOTRA LEWANDOWSKIEGO, PREZESA INSTYTUTU BADAŃ STRUKTURALNYCH

 

1 Jak można złagodzić negatywne skutki obniżenia wieku emerytalnego dla rynku pracy?

W krótkim okresie obawiam się gwałtownego odpływu ludzi z rynku. Firmy mogą zachęcać do kontynuowania pracy, np. dodatkami czy programami zdrowotnymi. Generalnie będą to benefity pozapłacowe, adresowane do wyżej wykwalifikowanych pracowników w największych firmach. Część na pewno przekonają. W przypadku ludzi niżej wykształconych i wykonujących proste prace odpływ z rynku pracy prawdopodobnie wystąpi i ciężko go będzie zatrzymać.

2 Czy nie ma możliwości przekonania ludzi, że dłuższa praca wpłynie na wysokość emerytur?

Mieliśmy wiele wolt w systemie w ostatnich latach. Zlikwidowano wcześniejsze emerytury, wiek emerytalny najpierw podnosiliśmy, a teraz go obniżamy. Ludzie mogą nie wiedzieć, jak długo utrzymają się obecne zmiany — czy kolejny rząd znów nie podwyższy wieku emerytalnego albo nie dołoży dodatkowych warunków. Dlatego uznają, że trzeba korzystać, póki się da.

3 Nie uciekniemy jednak przed koniecznością dłuższej pracy w przyszłości…

Obecne obniżanie wieku emerytalnego jest tworzeniem iluzji. Przeciętna kobieta w Polsce wchodzi na rynek pracy około 23. roku życia, a wiek emerytalny wraca do 60 lat. Co to oznacza? Średnie trwanie życia kobiet zbliża się do 80 lat, więc Polka spędza na rynku pracy około połowy życia. Nie da się w ten sposób wypracować godnych emerytur. To możliwe tylko w przypadku wysokich zarobków. Dlatego nie uciekniemy przed wyższym wiekiem emerytalnym. Możliwe, że politycy sięgną po półśrodki, jak dodatkowe kryteria przejścia na emeryturę, spróbują do tego zniechęcić albo zaoferują bonus za pozostanie na rynku pracy. Może nawet ktoś uzna, że nie warto pobierać składek emerytalnych od osób po 60. roku życia. Będzie to koszt dla finansów publicznych, ale z punktu widzenia tych osób składki to czysty podatek. Ich wpływ na wysokość emerytury jest marginalny, a świadczenie rośnie z powodu odroczenia wypłaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu