Na amerykańskich giełdach dominuje podaż

opublikowano: 19-05-2003, 17:27

Amerykańskie giełdy pogrążyły się w spadkach. Inwestorzy pozbywają się akcji w związku z rekordowym osłabieniem dolara wobec euro oraz wypowiedziami Sekretarza Skarbu USA Johna Snowa, z których wynika, że nie zamierza on przeciwdziałać dalszemu spadkowi wartości amerykańskiej waluty.

Zwiększona podaż akcji wiąże się także z realizacją zysków po ostatniej długiej serii wzrostów. Amerykańskie giełdy zakończyły ubiegły tydzień na plusie. Dla S&P500 był to już piąty tydzień z rzędu, w którym jego wartość wzrosła. Po raz ostatni tak długą serię zwyżek zanotował dziewięć miesięcy temu.

Nastroje inwestorów popsuła także wiadomość o zaskakująco słabym wyniku sprzedaży Lowe’s, jednej z największych amerykańskich sieci sklepów z artykułami budowlanymi i wyposażenia domów. W połączeniu z ubiegłotygodniowymi wiadomościami o rekordowym spadku rozpoczętych w kwietniu budów domów oraz pierwszym od 2001 roku spadku wskaźnika cen konsumentów (CPI) odebrano to jako kolejny sygnał pogorszenia popytu ze strony konsumentów, którzy w ostatnich latach są główną siłą napędową amerykańskiej gospodarki.

Akcje Lowe’s tanieją, podobnie jak papiery jego największego rywala, Home Depot. Ten ostatni jutro przedstawi swoje wyniki kwartalne i, sądząc z zachowania kursu papierów spółki, inwestorzy nie spodziewają się dobrych wiadomości.

Wśród spółek technologicznych przecena spotkała akcje Cisco Systems i Sun Microsystems. The New York Times spekulował ostatnio o możliwości przejęcia drugiej ze spółek w związku ze spadkiem jej rynkowej wartości. Sugerował, że najlepszym kandydatem do złożenia oferty byłoby Cisco. Analitycy jednak wątpią, aby taka transakcja miała sens w świetle strategii realizowanej przez Johna Chambersa. Akcje IBM, który również pojawił się w artykule NYT, także tanieją.

Na dość ponurym tle rynku prawie 40 proc. wzrostem kursu wyróżniają się notowane na NYSE akcje Genentech. To skutek optymistycznych wiadomości o pozytywnych wynikach prób jednego z leków spółki, stosowanych w chemioterapii osób chorych na nowotwór. Goldman Sachs i First Albany podniosły natychmiast rekomendację akcji spółki. Banc of America inaczej zinterpretował wyniki badań i obniżył rekomendację Genetechu do ‘sprzedaj’. Optymistów jest jednak więcej.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na amerykańskich giełdach dominuje podaż