Na azjatyckich giełdach pogorszyły się nastroje

17-12-2003, 08:28

Większość azjatyckich giełd kończyła notowania spadkami. W Tokio podaż wywołały doniesienia o planowanym przez rząd podniesieniu składki emerytalnej, a także pogorszenie perspektyw rynku wynikające z raportów CSFB i Merrill Lynch.

Dziennik Nihon Keizai poinformował, że rząd Junichiro Koizumiego zdecydował się na podniesienie składki emerytalnej, płaconej przez pracownika i pracodawcę, z obecnych 13,58 do 18,35 proc. Może to negatywnie odbić się na wynikach spółek. Kolejnym negatywnym sygnałem dla rynku był raport CSFB, którego analitycy zalecili klientom zmniejszenie udziału akcji japońskich spółek w portfelach inwestycyjnych. Negatywny wydźwięk miał także raport Merrill Lynch, z którego wynika wyraźny spadek popularności inwestycji w akcje japońskich spółek wśród zarządzających globalnymi funduszami.

W grupie najmocniej przecenionych japońskich blue chipów znalazły się Advantest, największy na świecie producent sprzętu do testowania chipów, oraz NTT DoCoMo, dominujacy na rynku operator komórkowy. Spadła cena papierów Canona. Zagraniczni inwestorzy posiadają 47 proc. akcji jednego z największych na świecie producentów cyfrowych aparatów fotograficznych.

Powody do zadowolenia mieli akcjonariusze Pacific Metals, drugiego japońskiego producenta niklu, oraz WMC Resources, trzeciego na świecie producenta tego metalu. Popyt na ich akcje wywołał największy od maja 1989 roku wzrost ceny niklu na londyńskiej giełdzie.

Doniesienia o kolejnym przypadku SARS było główną przyczyną pogorszenia nastrojów na giełdach w Singapurze i Tajwanie. Staniały akcje China Airlines, Eva Airways i Singapore Airlines. Obawy kolejnego kryzysu w branży turystycznej spowodowały przecenę papierów Raffles Holdings, właściciela mającego 116 lat hotelu Raffles w Singapurze. Wśród spółek technologicznych spadkiem kursu wyróżniał się Taiwan Semiconductor Manufacturing.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Na azjatyckich giełdach pogorszyły się nastroje